Насловна / Author Archives: Порта3 (page 2)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Паметна количка за бебиња што заменува дадилка

Паметна количка за бебиња што заменува дадилка

Канадската компанија Gluxkind ги разгалува родителите, а не бебињата! Количката за бебиња Ella е опремена со вештачка интелигенција за полесно ракување, може сама да се движи и секако да се лула. На прв поглед изгледа како обична количка, но преполна ...

повеќе »

Стан во Задар – чувство на пространост и покрај малата квадратура

Стан во Задар – чувство на пространост и покрај малата квадратура

Идејата водилка зад проектирањето на овој ентериер на стан од 25 квадратни метри во Задар била да се добие wow ефект што ќе го стави високо на листата на станови за изнајмување на туристи. Она што му недостасува на станот ...

повеќе »

Уставниот суд денес ќе одлучи за ДУП Ј07 во Центар, кој ги опфаќа и атрактивните парцели на Водно

Уставниот суд денес ќе одлучи за ДУП Ј07 во Центар, кој ги опфаќа и атрактивните парцели на Водно

Уставниот суд денес треба да донесе конечна одлука во врска со предметот со кој е оспорена одлуката на општина Центар од 2014 година за Деталениот урбанистички план Градска четврт Ј07 локалитет Капиштец, Завод за медицинска рехабилитација, Старо Водно, Долно Водно, ...

повеќе »

Изградба на подводен велосипедски паркинг во Амстердам (ВИДЕО)

Изградба на подводен велосипедски паркинг во Амстердам (ВИДЕО)

Жителите на најголемиот холандски град ќе можат да ги паркираат своите велосипеди под вода за неколку дена, благодарение на иновативниот нов паркинг простор кој е штотуку завршен. Градските власти се надеваат дека ќе го намалат метежот за паркирање велосипеди, што ...

повеќе »

Најпознатиот индиски архитект Балкришна Доши почина на 95-годишна возраст

Најпознатиот индиски архитект Балкришна Доши почина на 95-годишна возраст

Архитектот Балкришна Виталдас Доши, добитник на Прицкеровата награда за 2018 година и златниот медал РИБА за 2022 година, почина на 95-годишна возраст во Ахмедабад, Индија, во вторникот, 24 јануари 2023 година, објавија неколку индиски медиуми, вклучително и Architectural Digest India. ...

повеќе »

Соборен Гинисов рекорд: Најголемата скулптура на надувување на ревија во Милано

Соборен Гинисов рекорд: Најголемата скулптура на надувување на ревија во Милано

На ревијата пролет/лето 2023 година, одржана на модната недела во Милано, посетителите можеа да бидат присуствуваат, покрај ревијата на најновите модели на Дизел, на поставување на нов светски рекорд. Станува збор за најголемата скулптура на надувување креирана од Studio Dennis ...

повеќе »

Тиквите на Yayoi Kusama во центарот на Милано

Тиквите на Yayoi Kusama во центарот на Милано

На централниот милански плоштад Piazza San Babila се појави непогрешливиот допир на Yayoi Kusama. Всушност, Louis Vuitton го прослави отворањето на својот нов милански простор, во поранешната Garage Traversi на Via Bagutta, со импресивна инсталација инспирирана од уметноста на Kusama ...

повеќе »

Louis Vuitton и Френк Гери ги здружија силите за да го издигнат мирисот до уметност

Louis Vuitton и Френк Гери ги здружија силите за да го издигнат мирисот до уметност

Louis Vuitton и Френк Гери уште еднаш ги здружуваат силите за да го издигнат мирисот до уметност, овој пат со супер ексклузивното и колоритно уметничко Les Extraits Murano издание.  Архитектот претходно ја трансформираше колекцијата на француската куќа Les Extrait во ...

повеќе »

Соопштение: ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД – 15 предлози за намалување на аерозагадувањето

Соопштение: ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД – 15 предлози за намалување на аерозагадувањето

Го пренесуваме соопштението на ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД околу предлог мерките за намалување на аерозагадувањето во Скопје. Загадувањето во Скопје со години е проблем на сите негови жители, а со тоа и на секоја власт. Колку побрзо се почне со спроведување ...

повеќе »
Scroll To Top