Насловна / Урбанизам / Сообраќај (page 2)

Категорија: Сообраќај

Feed Subscription

Во 2020 година, на ниво на цела држава, 277 велосипедисти настрадале во сообраќајни незгоди

Во 2020 година, на ниво на цела држава, 277 велосипедисти настрадале во сообраќајни незгоди

Од МВР информираат дека од почетокот на годинава на подрачјето на Скопје имало 116 незгоди со велосипедисти од кои три се со смртни последици, 15 со тешки телесни повреди, во 63 сообраќајки жртвите се здобиле со телесни повреди и 35 ...

повеќе »

Катар ќе има најголема флота на електрични автобуси во светот

Катар ќе има најголема флота на електрични автобуси во светот

Во наредните години Катар би требало да стане земја со најголема флота на електрични автобуси на светот. Веќе од 2022 година, дури 25% од сите автобуси во Катар би требало да бидат електрични, додека до 2030 година, тој удел ќе ...

повеќе »

Иднината пристигна – летечкиот автомобил го направи својот прв меѓуградски лет

Иднината пристигна – летечкиот автомобил го направи својот прв меѓуградски лет

Прототипот 1 на летачкиот автомобил „AirCar“, опремен со мотор БМВ и обично гориво од бензинска пумпа, го изврши првиот 35-минутен меѓуградски лет меѓу аеродромите во Нитра и Братислава. За разлика од eVTOL (електрични вертикални авиони за полетување и слетување), кои ...

повеќе »

GoCab за деца: Не се потребни автомобили без возачи, туку возачи без автомобили (видео)

GoCab за деца: Не се потребни автомобили без возачи, туку возачи без автомобили (видео)

На нашите градови не им требаат автомобили без возач. Наместо тоа, очајно им требаат повеќе возачи без автомобили! GoCab е такси велосипед со електрична асистенција на педалите во кој децата можат безбедно да се превезуваат. Со овој велосипед може да ...

повеќе »

Низ Италија со возот „Долче вита“, како во старите добри времиња

Низ Италија со возот „Долче вита“, како во старите добри времиња

Во Италија е претставен новиот луксузен воз Il treno della Dolce Vita, кој веќе сега многумина го нарекуваат италијански „Ориент експрес“. Патниците ќе ги откриваат убавините на оваа земја, потпрени на прозорците од возот, како во старите и според мислењето ...

повеќе »

Земјите на Г7 сепак не поставија цели за електрификација на сообраќајот

Земјите на Г7 сепак не поставија цели за електрификација на сообраќајот

Земјите од групата Г7 (Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, САД и Велика Британија) на последниот состанок сепак не поставија цели во врска со продажбата на електрични возила, во своето настојување за електрификација на сообраќајот, ветувајќи само дека ќе ги интензивираат ...

повеќе »

Супербрз превоз хиперлуп и во Италија

Супербрз превоз хиперлуп и во Италија

Новите начини на транспорт носат и нова возбуда. Хиперлупите станаа реалност и веќе се најавени многу проекти низ целиот свет. Тие се дизајнирани да ја подобрат врската и побрзиот превоз од едно до друго место. Таков одржлив транспортен систем може ...

повеќе »

Бесплатен, а пуст – само една петтина од Луксембуржаните користат јавен превоз

Бесплатен, а пуст – само една петтина од Луксембуржаните користат јавен превоз

Воведувањето на бесплатен јавен превоз во Луксембург пред една година не ги промени драстично навиките на граѓаните. Тие сè уште не го користат многу. Една година откако стана бесплатен, само двајца од 10 жители редовно одат на работа со јавен ...

повеќе »

По 40 години Град Скопје ќе ги реорганизира автобуските линии

По 40 години Град Скопје ќе ги реорганизира автобуските линии

Градот Скопје потпиша договор за изработка на Студијата за оптимизација на мрежите на линии на автобускиот јавен превоз, која треба да биде готова за 12 месеци. Студијата треба да понуди нови автобуски рути, унапреден систем за наплата и унапреден возен ...

повеќе »
Scroll To Top