Насловна / Дневни Вести

Категорија: Дневни Вести

Feed Subscription

Аруп ќе го води обновувањето на велшката фабрика за хартија

Аруп ќе го води обновувањето на велшката фабрика за хартија

Компанијата Аруп е назначена да ја води трансформацијата на фабриката за хартија Шоттон во Северен Велс. Аруп, поддржан од AHR Architects, ќе соработува со новиот турски сопственик на мелницата, Eren Holdings, за да развие планови за проширување на реконструкцијата како ...

повеќе »

Њујорк планира да ги смести бездомниците во напуштени хотели

Њујорк планира да ги смести бездомниците во напуштени хотели

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, јавно го поддржа државниот предлог-закон кој ќе му олесни на градот да ги претвори недоволно искористените или празни хотели во прифатливи станови. Адамс апелираше до законодавците на сојузната држава Њујорк да дадат зелено светло за ...

повеќе »

Комерцијална банка: Најдоброто решение за нов дом

Комерцијална банка: Најдоброто решение за нов дом

Станбен кредит од Комерцијална банка со најповолни услови на пазарот Станбениот кредит на Комерцијална банка, добро познат по тоа што е со најниски каматни стапки на пазарот, доби уште повеќе поволности  – достапен е со полиса за животно осигурување и ...

повеќе »

Нов Противпожарен дом во дел од објектот на АД „Цементарница Усје“

Нов Противпожарен дом во дел од објектот на АД „Цементарница Усје“

Во простор од објектот на АД „Цементарница Усје“ ќе се отвори нов Противпожарен дом. Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски и генералниот директор на АД “Цементарница Усје”, Борис Хрисафов, го формализираа договорот за искористување на простор од објектот на ...

повеќе »

Наградите Порта 3 кај наградените

Наградите Порта 3 кај наградените

Вчера и официјално беше врачена наградата „Порта 3“на годинешните добитници. Доделувањето досега беше одложувано поради ширењето на коронавирусот. Овој пат во неформална атмосфера, со присуство само на наградените им беа доделни наградите на Влатко Шешов, Слободан Велевски и Центарот за ...

повеќе »

Постојат 450 години: Париз бара улични продавачи на книги

Постојат 450 години: Париз бара улични продавачи на книги

Постојат веќе 450 години, тоа што се гондолиерите за Венеција, за Париз се книжари – антиквари кои продаваат стари книги на зелените тезги покрај бреговите на Сена. Но, во последните три години, избркани се од штрајковите на „жолтите елеци“, а ...

повеќе »

Скандинавците секогаш се најсреќните луѓе на светот

Скандинавците секогаш се најсреќните луѓе на светот

Секогаш кога се прават некои списоци на народи за среќа и благосостојба или само општо задоволство од сопствениот живот  - Скандинавците „победуваат“. Јасно е и зошто кога ќе ги погледнете моментите од нивното секојдневие во кои толку се разликуваат од ...

повеќе »

Почина Благоја Дончев, Претседател на Управен одбор и Генерален директор на АДИНГ

Почина Благоја Дончев, Претседател на Управен одбор и Генерален директор на АДИНГ

На 23.10.2021 година почина Благоја Дончев, долгогодишниот Претседател на Управен одбор и Генерален директор на АДИНГ. Компанијата изгуби пред се` човек, родител и еден од најголемите визионери во нејзината историја. Неговото лидерство, високата работна етика и вредностите кои ги вгради ...

повеќе »

Памела Андерсон ја продаде куќа во Малибу за неверојатни 11,8 милиони долари

Памела Андерсон ја продаде куќа во Малибу за неверојатни 11,8 милиони долари

Актерката Памела Андерсон ја продаде својата луксузна куќа на плажа во Малибу за 11,8 милиони долари. Продадената куќа на Памела Андерсон, со станбена површина од околу 250 квадратни метри, е изградена според локалните стандарди: има само четири спални соби. Сепак, ...

повеќе »
Scroll To Top