Насловна / Дневни Вести (page 2)

Категорија: Дневни Вести

Feed Subscription

Скопје Европска престолнина на културата за 2028 година

Скопје Европска престолнина на културата за 2028 година

Град Скопје е избран за престижната титула Европска престолнина на културата за 2028 година. Скопје се претстави пред ЕУ со богатата програма под слоганот „Култура над поделба“. Одлуката беше соопштена вчера на свечен настан во „Куќата на европската историја“ во ...

повеќе »

Победник на настанот БЕТОН.Ск е тимот составен од Емилија СТОЈАНОВ и Андреј СТЕФАНОСКИ од Градежен факултет – Скопје и Симона РАДИЧЕВСКА од СГГУГС „Здравко Цветковски“

Победник на настанот БЕТОН.Ск е тимот составен од Емилија СТОЈАНОВ и Андреј СТЕФАНОСКИ од Градежен факултет – Скопје и Симона РАДИЧЕВСКА од СГГУГС „Здравко Цветковски“

На 26.Јули точно на 60. годишнината од земјотресот во Скопје добиени се резултатите од натпреварот кој се одржа во рамки на БЕТОН.Ск, настан кој е дел од серијата настани во рамки на Скопско асеизмичко лето. Симболично, испитувањето отпочна во 05.17 минути ...

повеќе »

Поминете го летото во Љубљана- учествувајте во летните школи на Универзитетот од Љубљана

Поминете го летото во Љубљана- учествувајте во летните школи на Универзитетот од Љубљана

Летото само што не стигнало, носејќи со себе свежи можности за развој и нови искуства! Се надеваме дека успешно се пријавивте на посакуваните факултети и академии во првиот уписен рок за додипломски студии! На крајот на летото, ќе имате можност ...

повеќе »

Европски престолнини на културата за 2023 година

Европски престолнини на културата за 2023 година

Порталот Timeout ги презентира знаменитостите на европските престолнини на културата за оваа година. Станува збор за градовите: Веспрем во Унгарија, Темишвар во Романија и Елефсина во Грција. Европските престолнини на културата, се бираат од страна на Европската комисија, и тоа ...

повеќе »

Во Италија се продаваат замоци и манастири – некои се поевтини од становите (ВИДЕО)

Во Италија се продаваат замоци и манастири – некои се поевтини од становите (ВИДЕО)

Како што наведуваат италијанските медиуми, ако имате околу два милиони евра, можете да купите манастир или замок, каде владее мир и тишина. Во Италија има многу замоци и манастири, многу од нив датираат уште од средниот век и се најдоа ...

повеќе »

Аруп ќе го води обновувањето на велшката фабрика за хартија

Аруп ќе го води обновувањето на велшката фабрика за хартија

Компанијата Аруп е назначена да ја води трансформацијата на фабриката за хартија Шоттон во Северен Велс. Аруп, поддржан од AHR Architects, ќе соработува со новиот турски сопственик на мелницата, Eren Holdings, за да развие планови за проширување на реконструкцијата како ...

повеќе »

Њујорк планира да ги смести бездомниците во напуштени хотели

Њујорк планира да ги смести бездомниците во напуштени хотели

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, јавно го поддржа државниот предлог-закон кој ќе му олесни на градот да ги претвори недоволно искористените или празни хотели во прифатливи станови. Адамс апелираше до законодавците на сојузната држава Њујорк да дадат зелено светло за ...

повеќе »

Комерцијална банка: Најдоброто решение за нов дом

Комерцијална банка: Најдоброто решение за нов дом

Станбен кредит од Комерцијална банка со најповолни услови на пазарот Станбениот кредит на Комерцијална банка, добро познат по тоа што е со најниски каматни стапки на пазарот, доби уште повеќе поволности  – достапен е со полиса за животно осигурување и ...

повеќе »

Нов Противпожарен дом во дел од објектот на АД „Цементарница Усје“

Нов Противпожарен дом во дел од објектот на АД „Цементарница Усје“

Во простор од објектот на АД „Цементарница Усје“ ќе се отвори нов Противпожарен дом. Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски и генералниот директор на АД “Цементарница Усје”, Борис Хрисафов, го формализираа договорот за искористување на простор од објектот на ...

повеќе »
Scroll To Top