Насловна / Вести / Најпосетен град во 2023 година, над 20 милиони туристи

Најпосетен град во 2023 година, над 20 милиони туристи

Кога ќе се спомнат градовите кои се магнет за туристите, првото нешто што ни паѓа на ум е Париз, Рим или Лондон. Сепак, според Euromonitor International, ниту една од овие дестинации не го зазеде првото место на листата на најпосетувани градови во светот во 2023 година.

г2

Лондон

Истанбул е градот кој имаше најмногу меѓународни пристигнувања минатата година. Економскиот и културниот центар на Турција во 2023 година пречека неверојатни 20,2 милиони посетители, а се предвидува дека во 2024 година тој број ќе биде уште поголем.

Земјата неодамна ги олесни визите за патниците од САД и Канада, а со своето богатство од блескави културни знаменитости и спој на азиската и европската култура, не е ни чудо што градот е толку популарен.

гр4

Истанбул

Толку туризам не е секогаш благослов – само Аја Софија ја посетиле околу 3,5 милиони луѓе годишно, а влезот наскоро ќе ги чини посетителите 25 евра.

Лондон го зазеде второто место на листата со 18,8 милиони, а со оглед на тоа што бројот на посетители на градот се врати на нивото пред пандемијата, не е големо изненадување. Дубаи е на трето место со 16,8 милиони, а Анталија, уште еден турски град, го зазема четврто место.

г3

Канкун

Листата на 10. најпосетувани градови во 2023 година според Euromonitor International ги вклучува:

  1. Истанбул, Турција
  2. Лондон, Велика Британија
  3. Дубаи, ОАЕ
  4. Анталија, Турција
  5. Париз, Франција
  6. Хонгконг, Кина
  7. Бангкок, Тајланд
  8. Њујорк, САД
  9. Канкун, Мексико
  10. Мека, Саудиска Арабија

нс

Испрати коментар

Scroll To Top