Насловна / Author Archives: Порта3 (page 905)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Бојата на вашата врата зборува за вас

Бојата на вашата врата зборува за вас

Влезните врати се повеќе од обично влегување во нашите домови, тие исто така нудат увид во личноста на сопственикот. Некои би рекле, едноставно, луѓето си избираат боја на влезната врата што оди во согласност со фасадата на куќата, без разлика ...

повеќе »

Кафуле во кое се плаќа времето

Кафуле во кое се плаќа времето

Во Лондон почна да работи првото кафуле каде што сè е бесплатно, освен времето што гостите го поминуваат таму, а една минута чини три пени … Се работи всушност за рускиот синџир на кафулиња Ziferblat, кој сега го доби својот ...

повеќе »

Ќе се уриваат нелегалните споменици од „Скопје 2014“?

Ќе се уриваат нелегалните споменици од „Скопје 2014“?

Од следната недела се очекува уривање на нелегалните споменици поставени во центарот на Скопје, меѓу кои и споменикот на Цар Душан. Ревизорскиот извештај за проектот „Скопје 2014“ ќе биде објавен од понеделник, а се очекува евентуално да се потврдат сомневањата ...

повеќе »

Ќе се реконструираат објектите кај плоштад Мајка Тереза

Ќе се реконструираат објектите кај плоштад Мајка Тереза

Реконструкција и доградба на објекти кои се наоѓаат во близина на плоштадот ВМРО и на плоштадот Мајка Тереза се измените предвидени со Програмата за реконструкција и доградба на објекти во централното градско подрачје, а за кои ќе се разговара на ...

повеќе »

Нов современ објект за Турскиот театар во Скопје

Нов современ објект за Турскиот театар во Скопје

Турскиот театар во Скопје ќе добие нов современ објект, кој во целост ќе ги задоволи функционалните, техничките и естетско-архитектонските критериуми. Новиот објект е проект на Владата на Република Македонија, кој се реализира преку Министерствто за култура и националната установа. Сместен ...

повеќе »

Интерактивен дизајн на нови Кока-Кола шишиња

Интерактивен дизајн на нови Кока-Кола шишиња

Во чест на Светското фудбалско првенство, што ќе се одржи оваа година во Бразил, „Кока-Кола“ го претстави посебниот дизајн на 18 мини шишиња. Тоа не се само обични шишиња на овој популарен пијалак, туку вистински уметнички дела на кои се ...

повеќе »

Реконструирана спомен соба на Мустафа Кемал Ататурк во НУ Завод и Музеј – Битола

Реконструирана спомен соба на Мустафа Кемал Ататурк во НУ Завод и Музеј – Битола

Турскиот вицепремиер Емрулах Ишлер и министерката за култура на РМ Елизабета Канческа – Милеска денеска свечено ја пуштија во употреба целосно реконструираната спомен соба на Мустафа Кемал Ататурк во НУ Завод и Музеј – Битола. „Големо е задоволството што во ...

повеќе »

Повторно во функција регионалниот пат Тетово – Јажинце

Повторно во функција регионалниот пат Тетово – Јажинце

Денеска во тетовското село Вратница е пуштен во употреба регионалниот пат Тетово – Јажинце, вреден 150 милиони денари. На пуштањето во употреба присуствуваше и македонскиот премиер Никола Груевски. „Патот долги години беше во многу лоша состојба, со намалена безбедност на ...

повеќе »

А – интегрирана еколошка дозвола за АДИНГ

А – интегрирана еколошка дозвола за АДИНГ

Компанијата АДИНГ доби А – интегрирана еколошка дозвола за усогласување со оперативен план, издадена од Министерството за животна средина и просторно планирање на Република Македонија. Добивањето на А – интегрирана еколошка дозвола е резултат на усовршувањето и модернизацијата на производството, ...

повеќе »
Scroll To Top