Насловна / Вести / „Најголемиот хидрауличен кран во светот“ пристигнува во Имингем

„Најголемиот хидрауличен кран во светот“ пристигнува во Имингем

Финскиот Mantsinen 300M Hybrilift е опишан како „најголемиот хидрауличен кран во светот“ и ќе биде сместен во пристаништето во Имингем. Кранот е пристигнат директно од фабриката Манцинен во Финска и е инвестиција од три милиони фунти.

1 (4)

Тим од пристаништето Имингем ја посети фабриката Манцинен минатиот месец за да го провери напредокот во нејзината изградба. Исто така, им даде можност да го тестираат новиот симулатор за кран и да видат како функционира. Оперативците на пристаништето сега ќе бидат обучени како да го користат новиот модел пред тој да стане оперативен.

1 (3)

Лансирани во 2018 година, овие машини со супер големина сега имаат досег и капацитет да опслужуваат бродови со големина на Панамакс и можат да издржат дури 1.500 тони на час – многу повеќе од еквивалентите на кран со јаже. Исто така, имаат одржлива технологија во системот за складирање и обновување на енергијата Hybrilift, што ја зголемува енергетската ефикасност до 50 отсто.

1 (2)

Машината тежи 365 тони (без прицврстување) и се напојува со дизел гориво од 16-литарски дизел мотор Volvo од ЕУ фаза 5. Машината има подвозје на тркала од шест оски со четири тркала, што овозможува поголема подвижност, особено на нерамна површина.

1 (1)

АВТОР:Сања ВЕЛКАКОВА

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top