Насловна / Порта3

Категорија: Порта3

Feed Subscription

Дали човештвото е подготвено за автономни автомобили и зошто не?

Дали човештвото е подготвено за автономни автомобили и зошто не?

Иако автопилотот е корисна работа за олеснување на долгите патувања, сепак тој сеуште бара надгледување од возачот, па автомобилот не е автономен во вистинската смисла. Меѓутоа, тоа не ги спречува сопствениците на ваквите автомобили да се оглушат од упатството за ...

повеќе »

Нема повеќе лажење: Инстаграм ќе ја проценува возраста на корисниците со скенирање на лице

Нема повеќе лажење: Инстаграм ќе ја проценува возраста на корисниците со скенирање на лице

Апликацијата во сопственост на Мета Инстаграм, тестира три системи за верификација на возраста. Првиот вклучува видео селфи со софтвер за анализа на лице кој може да ја одреди возраста на корисникот, вториот начин е да се испрати лична карта на ...

повеќе »

Архитектонски успех: Како компанија на инженер од Белград влегла во Топ 3 во Италија

Архитектонски успех: Како компанија на инженер од Белград влегла во Топ 3 во Италија

Од мало биро основано од двајца и промет од 30.000 евра, до тим од 300 луѓе во осум канцеларии низ Европа и промет од над 20 милиони евра. Запознајте го Бранко Зрниќ. ATI Project е меѓународна компанија со седиште во ...

повеќе »

Летечки хотел на иднината кој никогаш нема да остане без гориво (ВИДЕО)

Летечки хотел на иднината кој никогаш нема да остане без гориво (ВИДЕО)

Иднината дефинитивно носи некои нови стандарди, па така е осмислен и хотелот кој лета и кој благодарение на нуклеарната енергија ќе може да лета неколку години, а никогаш да не ја допре земјата. Според амбициозниот дизајн на лебдечкиот „хотел на ...

повеќе »

Во Аеродром паркирањето проблем, а жителите не знаат како да се плати сметката за трето возило

Во Аеродром паркирањето проблем, а жителите не знаат како да се плати сметката за трето возило

Во Општина Аеродром во тек е ревизија на договорите на сопствениците на возила со Јавното претпријатие Градски паркинг- Скопје. Поради лошото урбанистичко планирање, следено со профитерските интереси на градежните компании, сопствениците на локации и општинарите, се врши ревизија на договорите ...

повеќе »

Град во град: Поранешна воена тврдина која денес привлекува голем број туристи

Град во град: Поранешна воена тврдина која денес привлекува голем број туристи

Ark of Bukhara (Ark Citadel) е монументална тврдина во северозападниот дел на Buharа – главниот град на истоимената покраина во Узбекистан, која привлекува голем број на туристи. Оваа земјена градба во облик на неправилен правоаголник е изградена уште во 5-тиот ...

повеќе »

Navagio: Плажата од најубавите разгледници

Navagio: Плажата од најубавите разгледници

На островот Закинтос, во увалата Navagio е сместена една од најубавите плажи на Грција, но и на светот. Станува збор за песочната плажа Navagio, која ја красат спектакуларни бели брегови и кристално синото Јонско море. Специфичната локација на северозападниот дел ...

повеќе »

Куќа на Санторини – „монолит создаден од човекот“

Куќа на Санторини – „монолит создаден од човекот“

Локалното биро Kapsimalis Architects го потпишува проектот за Monolithus, куќа за одмор на грчкиот острв Санторини, која е проектирана како распоред на геометриски форми обложени со цемент во земјана боја. Сместена во близина на живописното село Финикиа, проектот на домот ...

повеќе »

Louis Vuitton отвори ресторан во Сен Тропе

Louis Vuitton отвори ресторан во Сен Тропе

Louis Vuitton летово отвори ресторан во гламурозниот град на Француската ривиера познат по својата џет – сет клиентела, врвни клубови на плажа и бурниот ноќен живот. Модната куќа отвори кафуле на врвот на својата продавница во Осака, Јапонија во јануари ...

повеќе »
Scroll To Top