Насловна / Технологии

Категорија: Технологии

Feed Subscription

Њујоршки стартап прави вотка и парфем од јаглерод диоксид и „зелен“ водород

Њујоршки стартап прави вотка и парфем од јаглерод диоксид и „зелен“ водород

Стартапот Air Co. од Њујорк произведува алкохол од јаглерод диоксид и зелен водород, а својата вотка ја нарекува „најодржлив жесток пијалок на светот“. Компанијата произведува и средство за дезинфекција на раце, а неодамна лансирала и свој парфем (Air Eau de ...

повеќе »

Xiaomi ќе започне со сериско производство на електрични автомобили во 2024 година

Xiaomi ќе започне со сериско производство на електрични автомобили во 2024 година

Кинескиот пазар на електрични автомобили во последните години доби значителни државни субвенции, што помогна во растот на таа индустрија. Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi, планира почеток на сериско производство на електрични автомобили во првата половина на 2024 година. Во ...

повеќе »

Volkswagen го претстави возилото на иднината – роботакси OnePod

Volkswagen го претстави возилото на иднината – роботакси OnePod

Германскиот автомобилски гигант се приклучи на групата производители кои урбаната мобилност на иднината ја гледаат низ автономните повеќенаменски возила на електричен погон. Многу светски автомобилски компании, но и IT гиганти, сметаат дека самовозечките автомобили на струја во наредните децении би ...

повеќе »

Маск порачува:„Автономните возила мора да работат без поврзаност со интернет“

Маск порачува:„Автономните возила мора да работат без поврзаност со интернет“

Автомобилите на Tesla кои ја имаат технологите на автономно возење, како што се FSD и Autopilot, за својата работа во иднина нема да имаат потреба од интернет. Тој ќе им биде потребен само за ажурирање на системот. Шефот на Tesla, ...

повеќе »

Студенти од Aalto University во Финска, создадоа јакни со интегрирани фотоволтаични ќелии

Студенти од Aalto University во Финска, создадоа јакни со интегрирани фотоволтаични ќелии

Студенти по дизајн и физика од Aalto University во Финска, работеле заедно на креирање на облека со интегрирани фотоволтаични ќелии, правејќи ја технологијата невидлива со голо око. Целта на  проектот наречен Sun-Powered Textiles е креирање на енергетски автономен производ со вклучени сензори ...

повеќе »

Алфред Нобел – пацифист, филантроп и татко на модерните експлозиви

Алфред Нобел – пацифист, филантроп и татко на модерните експлозиви

Карлскога е мал град опкружен со шуми во средиштето на Шведска. Втемелувачот на Нобеловата награда, Алфред Нобел, се доселил овде во 1894 година, две години пред својата смрт. Бил пацифист, филантроп и татко на модерните експлозиви, а Карлскога повеќе од ...

повеќе »

Десет држави бараат од ЕУ да ги прогласи нуклеарките за нискојаглеродна технологија

Десет држави бараат од ЕУ да ги прогласи нуклеарките за нискојаглеродна технологија

Бројни медиуми ја пренесоа заедничката изјава на министрите од десет земји членки на Европската унија, кои заговараат вклучување на нуклеарните електрани меѓу зелените или преодни технологии оваа година, во рамките на таксономијата за одржливо финансирање. Групата која ги промовира нуклеарките ...

повеќе »

Принцот Вилијам до милијардерите: Треба да ја поправите планетата, а не да се грижите за вселенскиот туризам

Принцот Вилијам до милијардерите: Треба да ја поправите планетата, а не да се грижите за вселенскиот туризам

Принцот Вилијам смета дека најголемите претприемачи на денешницата треба да се фокусираат на спасување на планетата и решавање проблеми на Земјата, наместо развој на вселенски туризам. Војводата од Кембриџ зборуваше за Би-Би-Си и индиректно ги критикуваше Џеф Безос, Илон Маск ...

повеќе »

Отворена „гига фабриката“ на Tesla во Германија: 10.000 вработувања

Отворена „гига фабриката“ на Tesla во Германија: 10.000 вработувања

Илон Маск во голем стил ја отвори вратата на првата „гига фабрика“ на Tesla на европско тло. Во Grünheide, место од осум илјади жители кое се наоѓа триесетина километри од Берлин, стартува производството на автомобили од познатиот бренд.  Сите заинтересирани ...

повеќе »
Scroll To Top