Насловна / Вести / Ресторан во Санкт Петербург по мерка на луѓето, но и на боговите

Ресторан во Санкт Петербург по мерка на луѓето, но и на боговите

Денес не е доволно само да се најде ресторан со добра храна и одлична услуга. Луѓето сакаат не само да јадат вкусни специјалитети, туку и да стекнат нови впечатоци и да донесат пријатни емоции од одредено место.

pestoran2

Правилно дизајнираниот ентериер ќе го нагласи концептот, ќе го истакне ресторанот во позадината на голем број конкуренти и ќе го направи незаборавен. Освен тоа, луксузниот и елегантен ентериер ќе овозможи бесплатна промоција, благодарение на фотографиите на гостите. Одличен пример за тоа е провокативниот дизајн на модерен ресторан во Санкт Петербург кој зборува за просветлување и знаење, како и уметност во нејзината најчиста форма.

Уметноста овде се манифестира во сè од ентериер, јадења, коктели. Внатрешноста на ресторанот се заснова на антички и библиски сцени помешани со модерна уметност. Така, во еден дел од ресторанот може да се видат старогрчки скулптури, додека во друг може да се најде фреска на Богородица над која е цитат од Библијата „Domine conserva nos in pace“, што од латински преведува како „ Господ ќе не чува во мир“.

pestoran1

Големата сала е украсена со светилки кои имаат облик на круна, а над шанкот виси фигура на гола жена со ангелски крилја. На влезот има фреска со човек кој носи неонски крст, на кој пишува „гревот ќе те најде“. Неонските светла му даваат на целиот ентериер апсолутно уникатна атмосфера.

pestoran

Правилно прилагодената светлина е клучот за успехот на секој ентериер, без разлика колку е пространа и убаво дизајнирана. Овде голем број необични детали, како што се рацете што висат на таванот, необични ѕидни мурали, фрагменти од врежани фигури, како и антички глави, не се губат токму поради насочената светлина.

pestoran4

На мал простор има 65 седишта, а сите парчиња мебел се направени од материјали отпорни на абење кои ќе траат долго. На подот е изгравиран златниот натпис „Господ гледа сè“, како и голем број огледала со позадинско осветлување во форма на сводови кои буквално го одземаат здивот создавајќи илузија за целосна загуба во просторот.

pestoran7

Иако дизајнот на ентериерот на овој ресторан кај сите буди различни емоции, сигурно е дека никого нема да остави рамнодушен.

pestoran6

pestoran3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top