Насловна / Конкурси

Категорија: Конкурси

Feed Subscription

Поминете го летото во Љубљана- учествувајте во летните школи на Универзитетот од Љубљана

Поминете го летото во Љубљана- учествувајте во летните школи на Универзитетот од Љубљана

Летото само што не стигнало, носејќи со себе свежи можности за развој и нови искуства! Се надеваме дека успешно се пријавивте на посакуваните факултети и академии во првиот уписен рок за додипломски студии! На крајот на летото, ќе имате можност ...

повеќе »

Берлин: Конкурс за стипендии за заштита на климата и за младите од Западен Балкан

Берлин: Конкурс за стипендии за заштита на климата и за младите од Западен Балкан

Das Progressive Zentrum, независен институт со седиште во Берлин, ги повикува активистите посветени на заштита на климата и животната средина, да се пријават за Програмата за климатски стипендии за млади. Конкурсот е наменет за кандидати од Централна и Источна Европа, ...

повеќе »

UNStudio го освојува срцето на Мадрид на конкурсот за обнова на железничкиот јазол

UNStudio го освојува срцето на Мадрид на конкурсот за обнова на железничкиот јазол

Првото место на архитектонскиот конкурс за Madrid-Chamartín Clara Campoamor, го освои UNStudio заедно со b720 Arquitectura и инженерската компанија Esteyco. Веста е објавена од страна на Adif Alta Velocidad (AV), спонзор на натпреварувањето, и истакнал дека победничкиот проект ги надминал конкурентите ...

повеќе »

ОМА победи на конкурсот за трансформација на египтискиот музеј во Торино

ОМА победи на конкурсот за трансформација на египтискиот музеј во Торино

Архитектонското студио OMA со седиште во Ротердам победи на натпреварот за трансформирање на Музејот Егизио во Торино, Италија, најстариот музеј во светот за античка египетска култура. Проектот, предводен од Дејвид Џанотен и Андреас Караванас, создава нов покриен јавен простор попознат ...

повеќе »

Започна пријавувањето за Летната школа на Енергетската заедница во Белград

Започна пријавувањето за Летната школа на Енергетската заедница во Белград

Секретаријатот на Енергетската заедница започна да прима пријави за Летната школа на Енергетската заедница која оваа година ќе се одржи во Белград од 19-ти до 26-ти август. Постдипломците, истражувачите од областа на енергетиката или младите професионалци од владините институции, компании, ...

повеќе »

Отворен конкурс за 20 милиони долари за енергетски проекти во регионот

Отворен конкурс за 20 милиони долари за енергетски проекти во регионот

Агенцијата на САД за меѓународен развој (USAID) ги повикува заинтересираните да достават почетни информации за потенцијалните проекти за учество во регионалната програма „Инвестиции во енергетиката“, чија цел е да ги поддржи проектите кои се технички, економски и еколошки одржливи и ...

повеќе »

Конкурс за наградите EUSEW 2023

Конкурс за наградите EUSEW 2023

EUSEW е најголемиот настан посветен на обновливите извори на енергија и енергетската ефикасност во Европа, а оваа година се одржува под слоганот  „Забрзување на транзицијата кон чиста енергија – кон пониски сметки и понапредни вештини“. (Accelerating the clean energy transition ...

повеќе »

Конкурс за наградите New European Bauhaus – за прв пат може да аплицира и Западен Балкан

Конкурс за наградите New European Bauhaus – за прв пат може да аплицира и Западен Балкан

New European Bauhaus е креативна и интердисциплинарна иницијатива која го поврзува „Европскиот зелен договор“ (European Green Deal) со нашиот животен простор и искуства.  Иницијативата доделува годишни награди (во различни категории – European Bauhaus Prizes). Веќе е објавен конкурсот за European Bauhaus ...

повеќе »

RIBA ја прогласи куќата на годината

RIBA ја прогласи куќата на годината

Прогласен е победникот на престижниот конкурс за куќа на годината на Кралскиот институт на британските архитекти (RIBA). David Kohn Architects го доби ова признание за проектот „Црвена куќа“ (Red house), која судиите ја пофалиле поради својот едноставен и практичен дизајн во ...

повеќе »
Scroll To Top