Насловна / Вести / 10 најснежни градови на светот

10 најснежни градови на светот

Декември е месец кога снегот не би требало да не изненади. Климатските промени се одвиваат со голема брзина, така да и зимата не е како што била некогаш.

Во продолжение погледнете листа на градови со најмногу снежни врнежи во светот.

Аомори, Јапонија

am_resize

Аомори е убедливо најснежниот град на светот. Се наоѓа во Јапонија, во истоимената префектура. Овде во просек годишно паѓаат речиси 8 метри снег. Причината зошто толку многу паѓа снег во Аомори е токму поради неговата положба и надморска височина – се наоѓа помеѓу планините Хакода и заливите Аомори и Мутсу, каде што е на директен удар на студениот северен воздух и околните води.

am1_resize

Сапоро, Јапонија

SONY DSC

Сапоро по број на жители е најголемиот град на оваа листа со околу два милиони жители. По големина е четврти град во Јапонија, а втор по количината а на снег што паѓа во текот на годината. Станува збор за речиси пет метри снег годишно. Како дестинација, тој им е интересен на туристите поради Фестивалот на снег.

sap_resize

Тојама, Јапонија

toj_resize

Тојама е трет најснежен град во светот, брои околу 417 илјади жители. Вистинска атракција е планинскиот пат кој поради снегот е ограден со снежни ѕидови кои ја блокираат видливоста на возачите. Тојама се наоѓа во Јапонија и е главен град на префектурата Тојама.

toj2_resize

Сент Џонс, Канада

sent_resize

Сент Џонс е град во источна Канада, тој е главен град на провинциите Њуфаундленд и Лабрадор. Се наоѓа во природно пристаниште на југоисточниот брег на Њуфаундленд, односно полуостровот Авалон. Тука во просек врне најмногу снег во споредба со сите поголеми градови во Канада.

major storm recovery

Квебек, Канада

kve1_resize

Градот Квебек е вториот по големина град во провинцијата Квебек и еден од најстарите градови во Северна Америка. На туристите им е интересна поради интересната архитектура инспирирана од француските и европските корени. Во зима традиционално во овој град се одржува Зимскиот карневал.

kve_resize

Сиракуза, САД

cira_resize

Сиракуза се наоѓа во американската сојузна држава Њујорк, јужно од езерото Онтарио. Во градот живеат околу 145 илјади жители. Во оваа област секоја година паѓаат над 3 метри снег.

sir2_resize

Сагенеј, Канада

saj1_resize

Сагенеј се наоѓа на околу 192 километри северно од Квебек, главниот град на провинцијата Квебек. Во градот живеат околу 144.000 жители, а годишно паѓаат околу 312 сантиметри снег.

saj_resize

Акита, Јапонија

akit_resize

Акита се наоѓа источно од Јапонското Море, во префектурата Акита. Овој истоимен град е дом на повеќе од 320.000 жители. Во првите два месеци од годината паѓа најмногу снег – во јануари просечно паѓаат околу 137 сантиметри снег, а во февруари 100 сантиметри.

akit1_resize

Рочестер, САД

roc_resize

Рочестер во сојузната држава Њујорк, се наоѓа во близина на Канада, јужно од езерото Онтарио. Снежните врнежи овде често се претвораат во вистински зимски виулици. А на некои места се насобира толку многу снег што поминува речиси 9 метри.

roc1_resize

Бафало, САД

baf_resize

Бафало е втор по големина град во сојузната држава Њујорк и се наоѓа на исток од езерото Ири, кое се граничи со Канада. Во овој град позната е појавата наречена „снежен ефект на езерото“, која драстично ја зголемува количината на снежни врнежи. Снегот во текот на зимата знае да напаѓа толку многу што ги затрупува автомобилите.

baf1_resize

Испрати коментар

Scroll To Top