Насловна / Ентериери / Најскапиот стан во Њујорк

Најскапиот стан во Њујорк

najskap stan v njujork_02
На пазарот на недвижности во Њујорк неодамна се најде стан што се продава за неверојатни 125 милиони долари (со месечни трошоци во износ од 47 илјади долари) и на тој начин официјално стана најскапиот недвижен имот во Њујорк, соборувајќи го рекордот на пентхаусот One 57 по цена од 110 милиони долари.

najskap stan v njujork_04 najskap stan v njujork_06 najskap stan v njujork_05 najskap stan v njujork_03

Станот ги зафаќа 41, 42 и 43 кат на хотелот и овозможува непрекинат поглед на Менхетн, Централ Парк, Хадсон и Ист Ривер, додека внатрешноста е раскошно украсена и инспирирана од дворецот Версај. Според продажната понуда, дневната соба се смета за една од најфасцинантните приватни соби во светот. Станот се состои од четири тераси, пет главни спални, шест бањи, пет камини, како и дополнителни соби и сместување за помошниот персонал.

najskap stan v njujork_09 najskap stan v njujork_10 najskap stan v njujork_11

Овој имот пред 15 години го купил берзанскиот аналитичар Мартин Цвајг, познат по неговото предвидување на падот на пазарот во 1987 година, само три дена пред падот навистина да се случи. Цвајг, кој починал минатата година на возраст од 70 години, го купил станот за 21,5 милиони долари што било, исто така, рекорд за тоа време.najskap stan v njujork_01

Испрати коментар

Scroll To Top