Насловна / Вести / Илон Маск планира нова социјална мрежа поради недостаток на слобода на говор

Илон Маск планира нова социјална мрежа поради недостаток на слобода на говор

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, во твитовите објавени во саботата откри дека сериозно размислува за создавање нова платформа за социјални медиуми.

„Со оглед на тоа што Твитер служи како де факто јавен градски плоштад, непридржувањето до принципите на слободата на говорот фундаментално ја поткопува демократијата“, напиша Маск на Твитер.

мм_resize

Слобода на говор

Во меѓувреме, во петокот, тој објави анкета на Твитер во која ги праша корисниците дали мислат дека Твитер се придржува до принципот на слобода на говорот. Над 70 отсто од испитаниците гласале „не“.

„Последиците од оваа анкета ќе бидат важни. Ве молиме гласајте внимателно“, вели тој, додавајќи дека „слободата на говор е од суштинско значење за функционална демократија“.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top