Насловна / Арт и дизајн / Facebook и Ray-Ban направија нови паметни очила

Facebook и Ray-Ban направија нови паметни очила

Двете компании заеднички работеле на изработка на новите паметни очила, под името Ray-Ban stories. Новите паметни очила потсетуваат на Snapchat Spectacles и имаат три различни дизајни на рамките – Wayfarer, Round i Meteor. Првиот човек на Facebooka, соопшти дека тие пружаат многу можности.  Facebook продолжува со проектот на паметни очила и се фокусира на AR (augmented reality) технологијата, што се гледа и од објавите на компанијата во последно време. Иако очилата во моментот немаат екрани ниту поддршка за AR функцијата, ќе видиме што е наредно интересно што не очекува. Паметните очила имаат две камери вградени од двете страни на рамката, а има и копче на десната страна кое му овозможува на корисникот да бележи важни моменти.

ochila1

ochila2

ochila3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top