Насловна / Вести / Најимпресивни градини во светот што „мирисаат“ на есен

Најимпресивни градини во светот што „мирисаат“ на есен

Градини кои го одземаат здивот и заведуваат со нивните бои!

Во овој момент, природата е „облечена“ во најубавите есенски нијанси.

Има многу градини низ светот кои го будат нашиот интерес и не тераат да сонуваме со отворени очи. Неверојатни оази, цвеќиња и растенија, како и фантастични украсни детали го заслужуваат нашето внимание и не исполнуваат со инспирација.

CHÂTEAU DE VILLANDRY, ФРАНЦИЈА

Francija

Кој не ги знае овие спектакуларни градини во Франција, чија убавина е надвор од имагинација. Местото каде што денес се наоѓа легендарната кула Château de villandry, е претворено во оаза која буквално не остава со отворена уста, благодарение на неговиот уникатен распоред и педантните детали што и даваат карактер на оваа градина. Неговите градинари работат речиси секој ден за да го обезбедат овој ефект како лавиринт во неговата најубава верзија.

NEW YORK BOTANICAL GARDEN, ЊУЈОРК

Njujork

Ботаничките градини во Њујорк нудат фантастично искуство за одмор на 250 хектари за жителите на градот во срцето на Бронкс. Во меѓувреме, Конзерваториумот „Енид А. Хаупт“ од викторијанско време, им овозможува на посетителите да откријат водопади и тропски предели со најголемата колекција палми во затворен простор во светот. Оваа позната градина, исто така, содржи повеќе од 650 сорти миризливи рози, додека на есен е исполнета со тикви и дополнителни активности, бидејќи Ноќта на вештерките се слави во Њујорк.

HUMBLE ADMINISTRATOR’S GARDEN, КИНА

Kina

Идеално место за екстремно релаксирачко искуство и поврзаност со кинеската естетика, што ги дефинира архитектурата и областа на уметноста и дизајнот на свој начин со текот на годините. Високите дрвја, ретките видови растенија и цвеќиња и засенчени места за одмор се некои од елементите што шармираат во оваа спектакуларна градина во Кина. Треба да се напомене дека царскиот пратеник и поет Ванг Ксианчен, прво имал можност да ужива во убавината и удобноста на оваа градина, бидејќи е изградена за него.

GENERALIFE, ШПАНИЈА

Spanija

Таа е една од најпопуларните градини во цела Шпанија. Се наоѓа во градот Гранада и ги бележи боите на секоја ера, кои се менуваат во зависност од времето и создаваат слика преземена од бајка од друга ера. Посетителот има можност без пречки да ужива во прошетката, да стане „дел“ од природата и да се релаксира што е можно повеќе.

VILLA D’ESTE, ИТАЛИЈА

Italija

Историска вила од 16 век во Тиволи, Италија, 32 километри источно од Рим, содржи еден од најимпресивните светски комплекси градина и фонтани. Тоа е репрезентативен пример за ренесансната архитектура, додека неговите градини со десетици монументални фонтани влијаела врз еволуцијата на градинарството и пејзажната архитектура низ Европа и се симбол на естетиката на ренесансата. Всушност, многу градини низ светот се имплементирани врз основа на овој модел, кој беше инспириран од големиот италијански дизајнер Пиро Лигори.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top