Насловна / Author Archives: Сања Раѓеновиќ Јовановиќ

Author Archives: Сања Раѓеновиќ Јовановиќ

Feed Subscription

На Пресветата Мудрост се ѝ е јасно

На Пресветата Мудрост се ѝ е јасно

Петнаесет векови старото христијанско светилиште, црквата на Пресветата Мудрост во Истанбул никако да го најде својот мир. Сместена е веројатно на најубавото место, единствениот град на светот кој се простира на два континента, град кој предизвикува стравопочит и воодушевување, кој ...

повеќе »

Мал ринг – мала бара многу крокодили

Мал ринг – мала бара многу крокодили

Во просториите на Општина Центар се одржа јавната презентација по Предлог – детален урбанистички план Градска четврт Ц 01 – Мал ринг 1, Општина Центар – Скопје, плански период 2019 – 2024. Мал ринг, повторно ја бранува јавноста и повторно ...

повеќе »

Противречни изјави, а конкурс за летна сцена кај „Универзална сала“ веќе распишан

Противречни изјави, а конкурс за летна сцена кај „Универзална сала“ веќе распишан

„Универзална сала“, е донација од Република Бугарија по катастрофалниот земјотрес во Скопје, пуштена во употреба на 1. јануари 1966. година. Реновирана е во 1978. година и оттогаш е препуштена сама на себе и политички пароли и поткусурувања. Објектот е речиси ...

повеќе »

Сквернавење на споменик и лик и дело во Маврово е елементарно непочитување!

Сквернавење на споменик и лик и дело во Маврово е елементарно непочитување!

Туристичката понуда на новоименуваниот скијачки центар „Ресорт Маврово“ за ова лето гласи: „Возете се со жичарницата и на врвот ќе го најдете Старото бачило, кое датира од 1977 година и е единственото бачило кое функционира како ресторан со локални специјалитети. ...

повеќе »

Меша уметност и дизајн за да создаде општествено свесни парчиња

Меша уметност и дизајн за да создаде општествено свесни парчиња

Себастијан Еразуриз (Sebastian ErraZuriz) е Чилеанец, роден во 1977 година во Сантијаго, пораснат во Лондон и еден од најинтригантните и најактуелните дизајнери и уметници денес. Дипломирал дизајн на Pontifical Catholic University of Chile во Сантијаго, а завршил магистерски студии на ...

повеќе »

Архитектонски медалјон на влезот во Градскиот парк

Архитектонски медалјон на влезот во Градскиот парк

Градскиот парк во Скопје е најголемиот градски парк во Северна Македонија и со парк-шумата Гази Баба единствен од ваков обем. Градскиот парк датира уште од 19 век, а во периодот пред Втората светска војна во времето на најголемиот скопски градоначалник ...

повеќе »

Да се погледнеме и да проговориме за нашиот професионализам

Да се погледнеме и да проговориме за нашиот професионализам

Христина Спасевска, универзитетски професор на ФЕИТ и претседател на Асоцијацијата на здруженија на инженерите – Инженерска институција на Македонија: „ Бидејќи сите инженерски професии не се регулирани со закон, индивидуалниот професионален ангажман и однесувањето на инженерите оставаат белег на тоа ...

повеќе »

Целата магија на светот го пронајде своето засолниште во моите очи

Целата магија на светот го пронајде своето засолниште во моите очи

„Единствената разлика помеѓу мене и лудак е што јас не сум луд“, е позната реченица на славниот Салвадор Дали (1904 – 1989), најзначајниот сликар, надреалист на 20 век кој ги поместил границите на уметноста. Тој бил контроверзен, бизарен, ексцентрик, но ...

повеќе »

Ангажирањето на јавни проекти треба да се гледа како општествена одговорност

Ангажирањето на јавни проекти треба да се гледа како општествена одговорност

Големата годишна награда 2019 (ГГН) на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ)  е доделена за објектот, основно училиште „Киро Глигоров“ во населбата Капиштец во Скопје, проект на проектантското биро „Бесиан Мехмети Архитектс“ (БМА) од Скопје, а автори се архитектите: Бесиан ...

повеќе »
Scroll To Top