Насловна / Author Archives: Сања Раѓеновиќ Јовановиќ (page 10)

Author Archives: Сања Раѓеновиќ Јовановиќ

Feed Subscription

И саем не е Скопје, бизнис е

И саем не е Скопје, бизнис е

По приватизацијата на Скопски саем се случија многу превирања, палнови за реконструкција, инвестирање во Саемот, проекти на разноразни инвеститори, унгарски, словенечки. И како што најчесто бива со приватизациите и најави за „единствени до сега“ инвестиции се вртеа многу 3Д слики ...

повеќе »

„Богати финансиски моќници си дозволуваат луксуз на рушење“ вели проектантката

„Богати финансиски моќници си дозволуваат луксуз на рушење“ вели проектантката

Овие денови се прави уште еден „архитектонски геноцид“, наголемо се руши објектот ТЦЦ Плаза, поранешната стоковна куќа, култното „Беко“. Објектот е во приватна сопственост, а дозвола за рушење е издадена од Општина Центар, под изговор проблеми во конструкцијата. Со ДУП-от ...

повеќе »

Самара – „Арена Космос“

Самара – „Арена Космос“

Првите планови за новиот стадион во Самара „Арена Космос“ се направени околу 2010 година, а се конкретизирани во 2012 година, кога Самара е избран како еден од градовите домаќини на Светското првенство во фудбал 2018. За време на првенството, „Арената ...

повеќе »

„Спартак“ Москва – гордост на навивачите

„Спартак“ Москва – гордост на навивачите

Московскиот стадион на фудбалскиот клуб „Спартак“, „Откритие Арена“ ќе биде домаќин на пет натпревари од Светскиот куп во 2018 година, помеѓу 18 јуни и 3 јули. И покрај тоа што бил најуспешен тим во историјата на рускиот фудбал, „Спартак“ никогаш ...

повеќе »

„Волгоградска арена“ – „Победа“

„Волгоградска арена“ – „Победа“

Стадионот во Волгоград е проектиран за Светското фудбалско првенство во 2018 година. За времетраење на Мундијалот ќе го носи името „Волгоградска арена“. Сместен е на живописниот брег на реката Волга во близина на брдото Мамајев Курган. Мамајев Курган е свето ...

повеќе »

Изложбата „Скопските вертикали“, проучува, вреднува, документира и опоменува

Изложбата „Скопските вертикали“, проучува, вреднува, документира и опоменува

Вчера пред многубројна публика во Музејот на град Скопје беше отворена изложбата „Скопските вертикали“. Авторите на изложбата, архитектите Јован Ивановски, Ана Ивановска Дескова и Владимир Десков со своите соработници, студенти на почетокот на пректот, сега веќе дипломирани архитекти и кустосот, ...

повеќе »

Ин Мемориам Климент Заров (1930-2018): Македонската архитектура треба да проговори со универзалниот јазик

Ин Мемориам Климент Заров (1930-2018): Македонската архитектура треба да проговори со универзалниот јазик

Почина еден од доајените на современата архитектонска мисла, архитект Климент Заров. Заров е роден во 1930 година во Охрид. Се школувал на Техничкиот факултет во Загреб и на Архитектонскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Климет Заров ...

повеќе »

Во Општина Центар паркирање во рамки на сопствена градежна парцела!?

Во Општина Центар паркирање во рамки на сопствена градежна парцела!?

На седницата на Советот на Општина Центар беше и предлог точката на дневен ред по барање на жителите на Дебар Маало, предлог-препорака за регулирање на паркирањето на јавните површини – тротоари на улицата Орце Николов, на потегот од улицата Франклин ...

повеќе »
Scroll To Top