Насловна / Вести / Валенсија е најздравото место за живеење на планетата Земја

Валенсија е најздравото место за живеење на планетата Земја

Креаторите на страницата money.co.uk имале за задача да спроведат студија на темата – најздравиот град во светот. Се разбира, факторот што ги услови животите на сите долго време е земен во предвид, тоа е пандемијата Ковид-19.

Valensija.pg

Од друга страна, разгледани се следниве параметри: нивото на дебелина на граѓаните, очекуваниот животен век, трошоците на животот, нивото на загадување, безбедноста, просечниот број на сончеви часови.

По деталните пресметки, постигната е врвна листа од 20 градови, а победник е Валенсија во Шпанија. Медитерански начин на живот, идеалната трпеза и клима, со одлична географска положба, што овозможува мало загадување, го прават овој град најдобриот престој во моментот. Она што ги израдува сите Шпанци е што нивниот главен град зазеде високо второ место. Имено, жителите на оваа земја се водат од мотото – тие работат за да живеат, а не обратно. На тој начин постигнуваат рамнотежа и имаат активен животен стил, во кој наоѓаат време за дружење и одмор.

По нив следуваат Лисабон, Виена и Канбера, а целиот преглед е во продолжение.

Lisabon

Валенсија, Шпанија

Мадрид, Шпанија

Лисабон, Португалија

Виена, Австрија

Viena

Канбера, Австралија

Тел Авив, Израел

Токио, Јапонија

Хаг, Холандија

Љубљана, Словенија

Цирих, Швајцарија

Аделаида, Австралија

Adelaida

Хаифа, Израел

Порто, Португалија

Рејкјавик, Исланд

Rejkjavik

Темишвар, Романија

Клуж, Романија

Хелсинки, Финска

Бурса, Турција

Бризбејн, Австралија

Brizbejn

Копенхаген, Данска

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top