Насловна / Арт и дизајн / Украдена слика на Ван Гог од музеј во Холандија

Украдена слика на Ван Гог од музеј во Холандија

Сликата на Винсент Ван Гог „Пролетна градина“ е украдена од музејот Сингер Ларен во Холандија, соопштуваат од Музејот кој е затворен поради коронавирусот.

gog2

Сликата, настаната во 1884 година, која ја прикажува пролетната градина на црквата во холандскиот град Нуенен, била позајмена од музејот Гронингер, пренесува Ројтерс.

gog1

“Лути сме, шокирани и тажни“, рече Еверт ван Ос, директор на музејот Сингер од холандскиот град Ларен.

Вредноста на украденото дело се уште не е позната.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top