Насловна / Вести / Сукуленти за чување во затворен простор

Сукуленти за чување во затворен простор

Сукулентите навистина можат да бидат совршени домашни растенија. Згора на тоа, сè поголем број од оние што некогаш се сметаа за отворени сукуленти сега можат да се најдат во центарот на вниманието во куќата, благодарение на нивната љубов кон сувата, топла клима и минималното внимание што го бараат од нивните сопственици.

Unrecognizable woman gardener in a large greenhouse holding a pot with a plant

Благодарение на нивната ненаметлива, но непобитна убавина, како и на споменатите карактеристики, сукулентите навистина можат да бидат идеални растенија за секој животен простор. Тие бараат многу малку внимание и за возврат ќе му ја дадат на вашиот дом неопходната линија на оригиналност и елеганција.

Ако сакате да започнете сопствена градина во затворен простор и да имате област која добива часови на силна, директна сончева светлина – еве пет избори кои сигурно ќе успеат.

АЛОЕ ВЕРА

Cropped shot of young woman holding flowerpot with Aloe Vera plant at home

Познато и како алое од Барбадос, медицинското алое може да игра двојна улога и како домашно растение кое лесно се одржува и како извор на смирувачки каснувања, воспаленија и изгореници, особено од сонцето. Има крути, исправени лисја кои растат во форма на роза, па барајте хибриди кои ќе останат мали за внатрешен приказ. Засадете го во добро исцедена почва и ставете го на место што добива силна, индиректна светлина. Прозорецот свртен кон југ е идеален, но исто така ќе биде добро и на локација свртена кон исток или запад. Најдобро расте на температура од 13 до 25 Целзиусови степени и погрижете се да го полевате на секои три недели.

ЧУВАР КУЌА

rastenie2

Не е изненадувачки што чуварите се преселија од сукуленти отпорни на студ на отворено во сочни градинарски ѕвезди во затворени простории. Добро се справуваат со температури и пониски нивоа на влажност во повеќето домови, а можете лесно да ги измешате во заедничка градина со други сукуленти или да ги оставите сами. Благодарение на зголемениот број на хибриди, покрај добро познатите видови, сега можете да најдете чувар куќа во широк спектар на бои, од црвена и тегет до сина и виолетова. Дајте им почва што брзо се цеди и најмалку шест часа светла, директна сончева светлина. Нивната боја може да избледи со помалку светлина. Најдобро растат на температури од 18 до 23 Целзиусови степени, преку ден, но можат да издржат и многу ниски температури навечер. Наводнувајте ги ретко, оставете го садот целосно да се исцеди и оставете ја почвата да се исуши меѓу наводнувањето.

РАСТЕНИЈА ЖАД

rastenie3

Можете да внесете растение жад во вашиот дом како мало растение, но дајте му соодветни услови и на крајот ќе добиете впечатливо домашно растение високо четири метри со сјајни, дебели зелени листови и прилично цврсто дрво. Овие квалитети, заедно со структурата која е лесна за одржување, се причината зошто растенијата од жад остануваат популарен избор на домашни растенија. Изберете широка и цврста саксија, бидејќи крошната на дрвјата што личат на растенија од жад ги прави тешки. Користете мешавина за саксии која е добро исцедена и ставете ја на место што има најмалку четири часа сончева светлина, на пример, идеален е прозорец свртен кон југ. На растенијата од жад со шарени лисја ќе им треба помалку светлина. Чувајте ги подалеку од провев и ладни прозорци во зима и обезбедете им температура од 18 до 23 степени. Наводнувајте ги темелно еднаш или двапати месечно, кога горниот слој на почвата е сув на допир, внимавајќи водата добро да се исцеди и растението да не седи во водата. Збрчканите лисја укажуваат на недоволно наводнување. Избришете ги листовите со вода и мека крпа за да ги заштитите од прашина.

МАГАРЕШКА ОПАШКА

rastenie4

Ова интересно растение е идеално првенствено за сите висечки саксии. Нејзините стебла се покриени со цврсто набиени, дебели сиво-зелени листови кои можат да достигнат 30 см во должина, што му го дава на растението вообичаеното име. Користете го како едно растение или оставете го да ползи по рабовите на мешани или споени саксии. Бидејќи опашката на магарето складира вода во лисјата, изберете цврст сад и закачете го безбедно за да не биде проблем неговата тежина. Изберете добро исцедена, неутрална до малку кисела почва и ставете го садот на место каде што ќе добие најмалку четири до шест часа силна светлина, како сончев прозорец свртен кон југ или запад. Магарешката опашка најдобро успева на температури меѓу 18 и 23 степени, а кога е во прашање полевањето, советот е да се остави почвата да се исуши меѓу наводнувањата, потоа добро да се полева и да се исцеди земјата целосно.

ЗЕБРА РАСТЕНИЕ

Haworthia fasciata alba (albino, wide zebra) succulent with bright white stripe

Можеби растението Зебра не е големо и величествено, но она што дефинитивно не му недостига е препознатлив изглед и многу, многу стилови. Неговите крути, триаголни листови кои растат исправено од центарот на растението се мазни и зелени одвнатре и означени со подигнати бели рабови однадвор, што му го дава карактеристичното име. Малата големина на растението зебра и нејзината толеранција на пониски нивоа на влажност во затворен простор доведоа до нејзината популарност како домашно растение. Покажете го како самостоен примерок или измешајте го со други сукуленти – не е важно, ќе изгледа совршено во секоја варијанта, како свртен кон југ или исток. Малку повеќе сончева светлина ќе додаде пријатна портокалово-црвена нијанса на листовите. Ако растението добива премногу сонце, листовите ќе станат бели или жолти. Поднесува нормални внатрешни температури од 18 до 25 Целзиусови степени, а потребно е да го полевате кога ќе се исуши почвата и да го храните со разредено избалансирано течно ѓубриво еднаш месечно од пролет до есен.

Испрати коментар

Scroll To Top