Насловна / Архитектура / Стадионот 974 во Катар e целосно демонтажен, ќе се донира на неразвиените земји

Стадионот 974 во Катар e целосно демонтажен, ќе се донира на неразвиените земји

Стадионот со интересно име, кој е еден од домаќините на Светското првенство во Катар 2022, е стадионот 974 со иновативен дизајн инспириран од светската трговија и поморството на Катар. 974 е меѓународен позивен број за Катар, како и точниот број на бродски контејнери кои се користени за изградба на овој стадион. Арената 974 има 40.000 седишта, извонреден дизајн и е првиот целосно демонтажен стадион во историјата на Светските првенства. Овој потфат поставува нов стандард во одржливата градба и претставува пример за сите идни домаќини на Светските првенства.

2

5

Концептот на стадионот е проект на Fenwick Iribarren Architects. Изграден е на брег на 450.000 квадратни метри и се наоѓа на вештачки гребен. Свечено е отворен на 30. ноември 2021 година. Има модуларен дизајн и вклучува 974 рециклирани транспортни контејнери како знак на почит на индустриската историја на локацијата. Некои од контејнерите содржат удобности, како што се бањи и концесии. Транспортните контејнери и седиштата што ги користи стадионот подоцна ќе бидат демонтирани и донирани како помош на неразвиените земји. Ова е првиот привремен објект во историјата на ФИФА Светското првенство.

6

Ras Abu Aboud Stadium construction progress.

7

Генералниот секретар на Врховниот комитет за испорака и наследство, Н.Е. Хасан Ал Тавади, изјави дека револуционерниот проект за изградба на „целосно демонтажен“ стадион ќе послужи како стандард за стадионите ширум светот и ќе биде уште едно од трајните наследства на турнирот.

4

Освен физичкото наследство што го остава оваа извонредна арена, исто така ќе биде пример за нациите кои се натпреваруваат да ја добијат организацијата на идните Светски првенства. Пример дека стадионот може да биде визуелно привлечен и еколошки. Во својот краток век на траење, Арена 974 поставува нови одредници и го трасира патот кон поодржливи и спортски настани кои оставаат траг во историјата, отворајќи можности за потенцијалниот домаќин на првенството во земјите ширум светот.

1

Ова место за одржување на Светското првенство е изградено со употреба на сертифицирани бродски контејнери и модуларни челични елементи, презентирајќи го блиското пристаниште и долгата поморска историја на Доха. Резултатот е карактеристична, смело шарена и целосно модерна арена која речиси изгледа како да е направена од градежни блокови. Концептот на проектот резултирал со брза, исплатлива изградба на арената, која има елегантен заоблен квадарен облик. Затворената форма на стадионот обезбедува незаборавна атмосфера, како за навивачите, така и за играчите на виталните натпревари на Светското првенство.

13

Стадионот е еден од осумте кои се преуредени за ФИФА Светското првенство 2022 во Катар. Оценет е со четири ѕвезди од Глобалниот систем за проценка на одржливост (GSAS).

Стадионот 974 ќе биде домаќин на седум натпревари за време на Светското првенство. Првиот натпревар ќе се одигра утре, 22. ноември во групата Ц, меѓу Мексико и Полска.

3

10

11

9

0

14

15

16

17

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top