Насловна / Вести / Според ОН, моментално ова се 20-те најголеми градови во светот

Според ОН, моментално ова се 20-те најголеми градови во светот

Според последниот извештај на Обединетите Нации (ОН), во градовите ширум светот до 2030 година, „урбаните области се смета дека ќе бидат дом на околу 60% од светското население, додека еден од тројца луѓе ќе живеат во градови со најмалку половина милион жители“. Растејќи и во површина и по број на население, во 2021 година, 20-те најголеми градови во светот се дом за половина милијарда луѓе. Во продолжение е дадена листата на 20-те мега градови во светот за 2021 година, според бројот на населението. Токио е најбројниот град во светот, додека мнозинството од најнаселените градови се наоѓаат во Кина и Индија – 5 во Кина и 3 во Индија. Најголем град на американскиот континент е Сао Паоло во Бразил, а потоа следуваат Мексико Сити и Буенос Аирес. Истанбул, како град распослан на два континенти се наоѓа на 13-тото место.

istanbul1

 

Еве ја комплетната листа која го вклучува и бројот на населението за секој град:

1. Токио, Јапонија                                                    37,339,804

2. Делхи, Индија                                                       31,181,376

3. Шангај, Кина                                                         27,795,702

4. Сао Паоло, Бразил                                               22,237,472

5. Мексико Сити, Мексико                                     21,918,936

6. Дака, Бангладеш                                                   21,741,090

7. Каиро, Египет                                                         21,322,750

8. Пекинг, Кина                                                          20,896,820

9. Мумбаи, Индија                                                     20,667,656

10. Осака, Јапонија                                                    19,110,616

11. Карачи, Пакистан                                                 16,459,472

12. Чонгкинг, Кина                                                     16,382,376

13. Истанбул, Турција                                                15,415,197

14. Буенос Аирес, Аргентина                                   15,257,673

15. Калкута, Индија                                                    14,974,073

16. Киншаса, Демократска Република Конго     14,970,460

17. Лагос, Нигерија                                                     14,862,111

18. Манила, Филипини                                             14, 158,573

19. Тианџин, Кина                                                      13,794,450

20. Гуангжу, Кина                                                       13,635,397

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top