Насловна / Архитектура / Швајцарските часовници добиваат спирален музеј

Швајцарските часовници добиваат спирален музеј

Проектот на изложбената зграда, кој ќе биде отворен за јавноста следниот мај, го потпишува реномираното архитектонско биро БИГ. Зградата на музејот за луксузни часовници Audemars Piguet има за цел да го прикаже наследството на занаетчиството за изработка на часовници во историјата од 139 години.

muzej

Спиралниот стаклен павилјон поставен во природен пејзаж, всушност ќе биде анекс на зградата во која се сместени седиштето на овој познат бренд во швајцарското село Ле Брасус. Дизајнот на објектот е инспириран од механизмот на часовникот, така што формата се добива преку две спирали што се вртат заедно како часовникот.

muzej1

Спиралната форма одговара на барањата на програмата, така што наративниот пат низ објектот ќе биде сличен на Гугенхајм во Њујорк.

Она што е особено возбудливо е фактот дека музејот ќе биде составен дел од природниот пејзаж. Покривот е целосно зелен, така што посетителите можат да прошетаат наоколу и да го погледнат идиличното швајцарско село.

muzej2

Фасадата на музејот за часовници е направена од стакло, како и перфориран лим во структура на саќе во бронза, така што таа се вклопува во природата.

Проектот опфати и создавање галериски простор, работни места како и куќа за гости.

muzej3

muzej4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top