Насловна / Вести / Седум најдобри јавни паркови во Њујорк

Седум најдобри јавни паркови во Њујорк

Њујорк е најгусто населениот и најбучниот град во САД, но има многу прекрасни зелени површини во градот, каде посетителите и жителите можат заедно да земат здив. Од центарот на градот до брегот на Бронкс, овие седум паркови во Њујорк се меѓу омилените.

Brooklyn Bridge Park

br_resize

Неверојатните погледи на хоризонтот на Менхетен, Ист Ривер и мостовите Бруклин и Менхетен се само почеток на оваа зелена патека проектирана од познатиот пејзажен архитект Michael Van Valkenburgh. На децата ќе им се допадне реставрираниот рингишпил на Jane’s Carousel со 48 коњи, додека оние што сакаат да се испотат можат да одат на терените за кошарка, фудбал, одбојка, лизгалиштето и ѕидот за качување.

Central Park

цп_resize

Очигледно е секако, но прадедото од 341 хектар на американските градски паркови е од суштинско значење за секоја прошетка – тоа се белите дробови на Големото јаболко. Меѓу местата што треба да се посетат во овој парк се Loeb Boathouse, Tavern on the Green, театарот Delacorte (кој е домаќин на Шекспир во паркот во текот на летото), фонтаната Bethesda, зоолошката градина, скулптурата „Алиса во земјата на чудата“ и споменик Strawberry Fields на Џон Ленон.

The High Line

hline_resize

Еден од најреволуционерните паркови во светот, High Line ја претвори напуштената железница на западната страна на Менхетен (се користела за превоз на стоки меѓу фабрики, магацини и објекти за пакување месо) во јавна зелена површина. Првиот дел е отворен во 2009 година, а од неговото завршување во 2019 година, паркот сега се протега во должина од повеќе од 20 блокови, од улиците Gansevoort Street до West 34th Street. Секогаш е преполн, но вреди да се борите со метежот поради единствените погледи што ги нуди на градот.

Little Island

нхл_resize

 

Навидум лебдејќи над реката Хадсон на 132 бетонски конструкции наречени „лалиња“, Little Island е најновиот зелен простор во градот. Јавниот парк е дом на дрвен амфитеатар на брегот, каде локални уметници изведуваат бесплатни или евтини претстави. Семејствата се исто така добредојдени да ги искористат предностите на занаетите за уметност во мобилната уметничка количка на лице место.

Pelham Bay Park

пелхам_resize

Овој парк кој се простира на 1,122 ha е најголемиот во градот. Неговата положба покрај брегот и водата значи дека можете да уживате на сонце на плажата Orchard Beach, додека останатите атракции вклучуваат два терени за голф и историскиот музеј Bartow-Pell Mansion. Часови за јавање достапни се  во коњичкиот центар Bronx Equestrian Center.

Prospect Park

проспект_resize

Пејзажниот архитект и ко-проектант на Централ Парк, Frederick Law Olmsted, го претпочитал овој зелен простор, кој го дизајнирал заедно со Calvert Vaux. Најдобрите моменти овде ги вклучуваат постојано преполната ливада Long Meadow, Prospect Park Bandshell (кој е домаќин на одлични концерти во текот на летото) и Grand Army Plaza, овален плоштад кој е и главен влез, а на кој се наоѓа и триумфалната арка Soldiers’ and Sailors’ Arch. Прекрасната ботаничка градина во Бруклин е веднаш до паркот.

Washington Square Park

ваш_resize

Овој разигран и жив парк е срцето на Greenwich Villagea, со својот култен лак и гужва од весели студенти на њујоршките универзитети, гласни музичари, шахисти на отворено и речиси секој друг вид њујорчанец што можете да го замислите.

Испрати коментар

Scroll To Top