Насловна / Архитектура / „Пирамида“ која може да се купи за три милиони долари

„Пирамида“ која може да се купи за три милиони долари

Првично изградена од Бил и Сали Флечер, оваа необична куќа „Пирамида“ во Малибу последен пат е продадена на почетокот на 2020 година на поранешниот извршен директор на Ворнер Брос за 2.020.000 долари.

piramida

Иако надворешноста може да изгледа чудно и нефункционално, внатрешноста на куќата открива резиденција со три спални соби и три бањи со карактеристики како што е соларниот календар Analemma вграден во кварцитниот под во дневната соба.

piramida1

Сместена на врвот на планината Санта Моника, куќата пирамида е заснована на парцела од два хектари и е проектирана да гледа на север. Погледот на кањонот е еден од најдобрите на овој простор, а дворот и балконот со лизгачки врати овозможуваат да се ужива во глетката од сите агли.

piramida2

Иако изгледа тесно и преполно, куќата „Пирамида“ има 370 квадратни метри внатрешност која вклучува дневна соба со отворен план со трпезарија и кујна на главниот кат. Движејќи се низ резиденцијата се наоѓа канцеларија и соба со камин. Додека внатрешноста постојано се менувала бидејќи куќата ги менувала сопствениците со текот на годините, надворешноста останала иста.

piramida4

Надвор може да се најдат овоштарници, зеленчукова градина, палми и изобилство на природна убавина покрај функционалните простори како гаража и голема барака за складирање.

piramida5

Куќата за прв пат е излезена на пазарот во 2018 година за 3,1 милиони долари, а последен пат била на листата за 2,2 милиони долари. Имотот сега се продава за три милиони долари.

piramida6

piramida7

piramida8

piramida9

piramida3

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top