Насловна / Архитектура / Пет најдобри зелени згради во светот во 2021 година

Пет најдобри зелени згради во светот во 2021 година

Секоја година архитектите ја надминуваат убавината и практичноста што ја ткаат во нивните архитектонски дела. Ако на тоа ја додадеме социјалната свест за еколошкото значење, кое станува се поголем императив, тогаш овие нови згради со право ја носат титулата најдобри зелени згради.

zgradi

Зелените згради значат намалена употреба на нови материјали и создавање помалку отпад за нивна изградба. Иако овие згради се наоѓаат низ целиот свет, секој од нив ги зема предвид не само еколошките, туку и социјалните влијанија врз заедницата во целина. Тие се фокусирани на собирање луѓе во јавни заеднички области, поттикнување на позитивното влијание на зеленилото и природната светлина во секојдневниот живот на луѓето и работа на намалување на јаглерод диоксидот произведен од секоја зграда.

Може да се погледнат најдобрите пет згради во светот кои ги исполнуваат сите погоре наведени карактеристики и ја добиваат титулата за најдобра зелена зграда за 2021 година.

1. Зелена долина во Холандија

zgradi1

Со своите 75 илјади квадратни метри, овој проект со мешана употреба е на студиото MVRDV Architects. Тој е претежно станбен, но носи и урбани удобности, вклучително и јавно достапен бар лоциран на 100 метри над земјата. Исто така, има седум продавници, канцеларии и разни малопродажни и културни простори. Можеби најистакнатото нешто во врска со оваа зелена зграда е зеленилото што расте во терасите, јавно достапна долина и ја опкружува централната кула, заедно со вегетацијата што се протега вертикално од страните на зградата.

2. Најголемата фабрика за отпадна енергија во светот во Шенжен, Кина

Фабриката во Шенжен е дизајнирана од данската компанија Schmidt Hammer Lassen Architects заедно со студиото Gottlieb Paludan Architects, и зафаќа површина од 112.645 квадратни метри. Се очекува овој објект да согорува пет илјади тони отпад дневно и да произведува 550 милиони kWh електрична енергија годишно, со што ќе се претвори ѓубрето во богатство за 20 -те милиони жители на градот.

zgradi2

Покривот ќе биде покриен со соларни панели, така што зелената зграда ќе има свој обновлив извор на енергија. Исто така, ќе служи за едукација на јавното мислење за зголемената загриженост предизвикана од ѓубре со поканување на јавноста да го посети објектот, давајќи детални информации за тоа како функционира објектот.

3. Седиштето на Bee’Ah во Обединетите Арапски Емирати

Поради фактот што зградата треба да издржи тешки услови среде пустина каде што се наоѓа, новото седиште на Bee’Aha е проектирано со ветроупорна конструкција и е обложено со материјали што можат да ги рефлектираат сончевите зраци, намалувајќи ја количината на ладење потребна во текот на денот.

zgradi3

Отпадната топлина генерирана од климатизацијата на седум ијлади квадратни метри ќе се користи за загревање на вода. Најголем дел од материјалите што ќе се користат за изградба ќе се користат од градежен отпад или отпад од уривање на други згради. Оваа зелена зграда ќе произведе дел од енергијата потребна за работа преку соларни панели и енергијата произведена во фабриката за управување со отпад.

4. Универзитетски кампус BRAC и јавен парк во Дака, Бангладеш

Поделен на два одделни дела, универзитетскиот кампус BRAC зафаќа 5,3 хектари. Ќе содржи приватна област за учење наречена „Акадамија“ на повисоки нивоа и партер „Кампус парк“ што ќе биде отворена за јавноста. Областа на паркот ќе го исчисти постојното мочуриште и ќе го замени со самоодржливо езерце опкружено со природен пејзаж.

zgradi4

Не оставајќи го просторот неискористен, рекреативниот парк ќе се наоѓа на покривот, заедно со базен, патека за трчање и спортско игралиште, соларни панели што ќе ги напојуваат светлата и вентилаторите на зградата. Зелените sидови кои штитат од жешкото сонце и монсунските дождови ќе помогнат да се заштитат за време на топлите денови и ќе дејствуваат како природен придушувач на бучава, и секоја училница ќе има систем за вентилација со вкрстување.

5. Комплексот Акварела во Еквадор

Жан Новел, добитник на престижната Прицкерова награда за архитектура, се здружува со Алберто МЕДЕМ и Студиото Humboldt Arkuitectos за да го создаде ова зелено ремек -дело. Комплексот Акварела ќе вклучува девет кули, од кои првите три ќе бидат завршени до крајот на 2021 година. Целокупниот проект ќе биде дом на 600 станбени единици со теретана, бања, терен за сквош, фризерски салон, и ќе вклучува бања за миленичиња, лизгалиште и детско игралиште меѓу многу други погодности.

zgradi5

Кулите се дизајнирани да се вклопат во нивната околина и природа. Вегетацијата е силно присутна во сите згради, вклучувајќи 1,5 хектари надворешно зеленило што се протега меѓу вертикални градини, тераси, балкони и шеталишта. Водата за зелените згради ќе се загрева со енергија произведена од соларни панели, а проектот се придржува до сите принципи на ефикасност на животната средина.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top