Насловна / Архитектура / Од стара фабрика до спектакуларна вила

Од стара фабрика до спектакуларна вила

Некогашна стара фабрика за производство на керамика сега е прекрасен дом во кој совршено се комбинираат шармот на традиционалната шпанска архитектура, модерните удобности и модерниот ентериер.

kuka

Во шпанскиот град Герона, има зграда стара повеќе од 100 години, која го доживеа своето преродување благодарение на архитектите на студиото Gloria Duran Torrellas.  Величествениот дом се наоѓа на парцела од 3.010 квадратни метри и зафаќа вкупно 763 квадратни метри корисна површина на помошната и главната куќа. Оваа зграда некогаш била една од малите фабрики за занаетчиство за производство на керамика, така што има вентилирани фасадни површини, кои се уште се зачувани.

kuka1

Фасадата на главната и помошната куќа е задржана со цел да се одржи рустикален изглед кој потсетува на претходната функција, а неговиот оригинален камен е зајакнат со варов малтер. Во процесот на реновирање, на балконите создадени се нови прозорци, моделирани по старите, останатите се обновени, а оригиналната рамка е обновена поради нејзината убавина и висина.

kuka2

Пред влезот, покрај помошната зграда, има пријатна патека под борови стари 100 години која комбинира трева и големи парчиња бетонски плочи, и води до влезот во главната куќа. Од десната страна на патеката има пергола за капацитет за паркирање за три возила до која се пристапува од друг влез.

kuka3

Помошната куќа е првата реновирана зграда во овој комплекс. Идејата била да се создаде место што може да се искористи како алтернативна средина за уживање со семејството и пријателите. Архитектите успеале во ова со создавање прекрасен трем со софа на отворено, скара, трпезариска маса и столови со поглед на градината.

kuka4

Внатре во куќата каде што порано имало стара фабричка печка, сега овој простор го краси мини базен, подови од бразилски орев, стаклен покрив со изолација и две лежалки создавајќи вистинска СПА средина. Исто така има и сауна, теретана и бања.

kuka5

Продолжувајќи по асфалтиран пат, се доаѓа до влезот во главната куќа, која е повеќе од величествена. До него се пристапува преку голем лак отворен однадвор, под наведнат покрив со дрвени греди и изложени, обновени плочки, магично истакнати со бројни приврзоци.

kuka6

Вратата открива скалила со стаклена ограда, парапет и задно осветлување, што води до првиот кат. Во просторот доминира оригинално висечко осветлување како рибарска мрежа што му дава карактер.

По реновирањето, локацијата на дневната соба, кујната и трпезаријата е сменета, така што кујната е поврзана со градината и помошната куќа.

kuka7

Кујната е поврзана со трпезаријата и дневната соба и е украсена со парчиња мебел дизајнирани од архитектот на проектот, Глорија Дуран. Насликаниот железен камин, исто така дело на архитектот, ги поврзува овие две простории и ги прави удобно и релаксирачко место со поглед на базенот и бујната зелена градина.

kuka8

Тремот има две различни простории: едната на источната страна до кој се пристапува директно од кујната и служи како трпезарија во градината, додека другиот трем има директен пристап до базенот во кој доминира оригинален тросед идеален за одмор покрај базенот.

kuka9

Базенот зафаќа површина од 138 квадратни метри, и има удобно скалило од тули и простор за сончање обложен со издржлив бразилски орев.

Додека првиот дел од куќата е поотворен и флексибилен простор кој вклучува дневна соба, трпезарија и кујна, продолжувањето на приземјето ги прави спалните соби позатворени. Во овој дел има четири помали апартмани, од кои едниот има дневна соба и гардероба, а два имаат директен поглед кон градината и базенот и приватна бања.

kuka10

Просторот за живеење на второто ниво е поделен на две зони: простор со камин и отворена тераса со прекрасен поглед на градот и дворот.

На вториот кат има и главна спална соба со бања, гардероба и голема работна соба свртена кон тремот. Во оваа област, никој не останува рамнодушен поради погледот на прекрасниот влез во куќата, како и средновековниот центар на градот од другата страна.

kuka12

За време на реновирањето на оваа куќа, биле искористени речиси сите оригинални елементи, кои биле обновени со критериуми за одржливост и удобност. Во таа смисла, подовите и покривите се изолирани, а е додадено и двојно застаклување. Она што ја прави оваа куќа навистина прекрасна е функционалното и декоративно осветлување со LED технологија. Ова осветлување овозможува да се создаде прекрасна атмосфера во куќата.

kuka13

kuka11

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top