Насловна / Архитектура / Отворањето на реконструираната Notre Dame планирано за 2024 година

Отворањето на реконструираната Notre Dame планирано за 2024 година

Култната катедрала Notre Dame во Париз, повторно ќе биде отворена за јавноста во 2024 година, изјави француската министерка за култура Rima Abdul Malak. Пожарот во средновековниот симбол на Париз од 12-тиот век, избувна во 2019 година и ги оштети покривот и едната од кулите. После интензивни работи на реконструкција и реставрација, периодот за нејзиното повторно отворање е темпиран со Олимписките игри во 2024 година чиј домаќин е токму Париз.  Обновата на ова здание чини 850 милиони евра и се одвива во три фази.

Notre-dame,Restoration.,Notre-dame,Cathedral,(paris),Was,Damaged,By,Fire,On

notredame2

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top