Насловна / Вести / Откриени се нови резерви на природен гас во Црното море

Откриени се нови резерви на природен гас во Црното море

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, соопштил дека бродот Fatih во Црното море открил нови резерви од 135 милијарди m3 природен гас. Имено, тој присуствувал на отворањето на новоизграденото пристаниште Filyos, и во таа прилика ја објавил оваа вест за проаноѓањето на нови резерви на природен гас во истражната бушотина Amsara-1 на гасното поле Sakarya во Црно море.„Резервите на природен гас кои досега ги откривме во Црно море изнесуваат вкупно 540 милијарди m3, а нашите тимови го продлжуваат истражувањето“ рекол Ердоган

erdogan1

erdogan2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top