Насловна / Инфраструктура

Категорија: Инфраструктура

Feed Subscription

За сообраќaј без стрес: Тунелот на Маск веќе подготвен

За сообраќaј без стрес: Тунелот на Маск веќе подготвен

Американскиот милијардер и иноватор Илон Маск, соопшти дека речиси е завршен тест-тунелот под Лос Анџелес, во кој ќе се тестира новиот електричен транспортен систем. Маск истакнува дека за неколку месеци јавноста ќе има можност за бесплатно возење со новиот систем. ...

повеќе »

Компанијата „Тесла“ основа своја подружница во Кина

Компанијата „Тесла“ основа своја подружница во Кина

Новоформираната кинеска подружница на американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“, под името „Тесла Шангај“, ќе биде насочена на електричните возила и нивните резервни делови и батерии. Досега „Тесла“ веќе подолго време најавуваше дека сака да воспостави производство на електрични возила ...

повеќе »

Пуштен во сообраќај Кримскиот мост – проект вреден 3 милијарди евра

Пуштен во сообраќај Кримскиот мост – проект вреден 3 милијарди евра

Рускиот претседател Владимир Путин вчера го отври огромниот мост кој ќе го поврзува Крим со Русија и ќе ја намали сообраќајната изолираност на полуостровот кој Москва го анектираше во 2014 година. Кримскиот мост, долг 19 km, оди преку Керчкиот премин кој ...

повеќе »

Прошетка низ подземната Цистерна која го снабдувала со вода Копенхаген

Прошетка низ подземната Цистерна која го снабдувала со вода Копенхаген

Подземниот резервоар кој во 19-тиот век го снабдувала Копенхаген со вода за пиење, денес е уметнички простор. Така современата авангардна уметност на Копенхаген и буквално е underground сцена. Кога во 1981 година, веќе заборавената цистерна била повторно откриена, прво била ...

повеќе »

Полска се свртува кон ветроенергијата

Полска се свртува кон ветроенергијата

Најголемата полска електроенергетска компанија PGE, одлучи да ја напушти својата водечка улога во изградбата на првата полска нуклеарна централа, и наместо тоа да се насочи на изградба на офшор ветерни централи. Притоа, инвестициите во ветроенергетски проекти се проценуваат на 10 ...

повеќе »

Милијарди за инвестиции во Сонце и ветер во Грција

Милијарди за инвестиции во Сонце и ветер во Грција

Грција подготвува низа проекти за искористување на сончевата енергија и енергијата од ветерот, а во актуелниов период има за цел да привлече нови инвеститори. Инсталираната моќност на постројките изнесува дури 2,6 GW, а очекуваните вложувања се проценуваат на 2,5 – ...

повеќе »

Во Тунис ќе се градат 10 нови соларни централи

Во Тунис ќе се градат 10 нови соларни централи

Youssef Chahed. тунискиот премиер, на настанот посветен на програмата за енергетска ефикасност, најави низа мерки во инфраструктурата со цел развој и вработување. Како ударни проекти во оваа насока, се посочува на 10 нови соларни централи, односно шест централи со моќност ...

повеќе »

Протест пред зградата на хрватското електростопанство: „Чистиот јаглен е валкана лага“

Протест пред зградата на хрватското електростопанство: „Чистиот јаглен е валкана лага“

Активистите на „Гринпис„, „Зелена акција“ и „Зелена Истра“ во неделата одржаа протест пред зградата на хрватското електростопанство (Hrvatska Elektroprivreda – HEP). Најголемите организации од областа на заштитата на животната средина силно се противат на плановите на државната енергетска компанија да ...

повеќе »

Руската пловечка нуклеарна централа тргна на првото патување

Руската пловечка нуклеарна централа тргна на првото патување

Пловечката нуклеарна централа  „Академик Ломоносов“, изградена во Русија, тргнала на својата прва пловидба од бродоградилиштето во Санкт Петерсбург кон Мурманск, на северозападот на Русија, каде нејзините реактори ќе бидат наполнети со гориво. Рутата води преку Балтичкото море. „Академик Ломоносов“ ќе ...

повеќе »
Scroll To Top