Насловна / Арт и дизајн / Одмаралиште на планината Беркшир кое ги комбинира историјата и лекувањето

Одмаралиште на планината Беркшир кое ги комбинира историјата и лекувањето

Во текот на летните месеци, планината Беркшир ги истакнува музиката, театарот, танцот и уметноста. Wyndhurst Mansion е најновиот потфат за дизајнерот на ентериер Клодаг, кој во последните 15 години е креативната сила зад брендот Миравал.

1 (2)

Новоизградените модерни колиби, во кои се сместени 100 гостински соби и апартмани, вклучуваат атмосфера исполнета со топла палета на сино-сиви бои, кои го рефлектираат пејсажот на Беркшир. Мебелот ги нагласува рустикалните материјали, како што се дрво, кожа, челик, бронза и син камен, додека парчињата од колекцијата Клодаг се тапацирани со волнени и карирани ткаенини, украсени со кожни детали.

Miraval spa and reception areas at the former Cranwell Resort.

Прилагодените светла, дизајнирани од тимот на Клодаг ја насликуваат илузијата на светулките, произведени од перфориран бакар – метал за кој се тврди дека има лековити квалитети.

Познат по духовна естетика која е вкоренета во природата, биогеометријата, хроматерапијата и најважното фенг шуи – принцип на организирање што поттикнува рамнотежа, ентериерите на Клодаг ги надминуваат благосостојбата, одржливоста и зелениот дизајн.

1 (1)

Ентериерите на Клодаг редовно вклучуваат биофилија, ароматерапија, звук, уметност и светлина. Сите својства на Миравал интегрираат пристап „живот во рамнотежа“, демонстриран преку употреба на природни елементи кои нагласуваат ветер, оган, земја и вода во форма на фонтани, камини и метална мандала.

Велнес програмите на Миравал вклучуваат часови за медитација и јога, телесни ритуали како тајландски, врели камења и масажи со кристали, како и рефлексологијата и реики.

1 (3)

За оние кои бараат поригорозен физички режим се нудат и пешачење, патеки за скијање, авантуристички курсеви и спортови на вода. „Се обидуваме да ги приземјиме луѓето“, вели Клодаг, за дигиталната атмосфера на Миравал без уреди.

АВТОР: Сања ВЕЛКАКОВА

Испрати коментар

Scroll To Top