Насловна / Арт и дизајн / Ода на женската убавина: Столици на Пјер Јовановиќ и Кристијан Лубутен

Ода на женската убавина: Столици на Пјер Јовановиќ и Кристијан Лубутен

Столици кои претставуваат женска сила и индивидуална убавина претставени се во галерискиот простор на Јовановиќ во Њујорк.

Пјер Јовановиќ, еден од најпознатите светски декоратори, соработувал со легендарниот моден дизајнер Кристијан Лубутен за да создаде серија столчиња инспирирани од историските музи, митологијата и филмот.

Колекцијата вклучува работа на селекција на најдобрите во класата, историски француски занаетчии кои внимателно го изработиле секое парче. Постојат девет ограничени изданија кои се инспирирани од ликови во распон од кралицата Нефертари до Дита фон Тиз. Како почит на реномираната Nudе колекција на чевли на Кристијан Лубутен, соработката исто така содржи издание на серијата „Simply Nude“ од пет женски инспирирани силуети кои се нудат во различни бои на дрво и ја одразуваат женската сила и единствена убавина.

„Пјер беше тој што дојде на идејата за оваа соработка. Веќе работевме заедно на некои од моите проекти за дизајн на ентериери“, вели Кристијан Лубутен. „За да ја прославам неговата иконична столица Clam, ги повикав фараонските божици, кралиците на сцената, кралиците на ноќта и хероините на киното“.

Покрај овие парчиња во ограничено издание, има и отворено издание на серијата „Simply Nude“, која се однесува на колекцијата актови на Кристијан Лубутен.

Столиците се достапни во различни варијанти со рамка од белен даб, природен даб до темно обоен даб махагони, што ја одразува женската сила и единствената убавина. Колекцијата на столици „Simply Nudes“ е достапна и во низа бои на тапацирот и, како знак на иконичниот дизајн на чевли на Лубутен, основата на столиците ја има легендарната потпетица на брендот со црвен ѓон.

Новата колекција е биде достапна за јавноста во Pierre Yovanovitch Mobilier New Yorkј, а е достапна и за купување низ целиот свет преку PierreYovanovitch.com.

Испрати коментар

Scroll To Top