Насловна / Вести / Од лондонски двокатен автобус до модерен стан од 26 квадрати

Од лондонски двокатен автобус до модерен стан од 26 квадрати

Хоуп и Мени Хернандез се занимаваат со внатрешен дизајн правејќи мини-апартмани од автобуси или комбиња. Тие неодамна за 32 илјади долари имаат реконструирано стар лондонски двокатен автобус кој датира од 1957 година.

На почетокот на годинава Хоуп и Мени тргнале на патување со минибус од 17 квадратни метри кој сами го реновирале. Тие потрошиле седум месеци и 35 илјади долари за купување и реновирање на нивниот мал дом.

avtobus

Тие патуваа, посетуваа пиварници и национални паркови, а од април годинава почнаа да ги споделуваат своите авантури со остатокот од светот преку Инстаграм и ТикТок.

Авантурата спонтано се претвори во работа со полно работно време. Имено, откако објавија како го реновирале и најмалиот детаљ од својот дом, луѓето почнале да контактираат со нив и да бараат од нив да ги претворат своите возила во мало, но убаво место за живеење.

Денес тие патуваат низ Англија и им помагаат на луѓето да ги реновираат своите мали домови на тркала. До крајот на оваа година ќе бидат завршени три проекти, пренесува Insider.

Нивниот последен проект вклучуваше стар автобус на два ката од 26 метри квадратни, по потекло од Лондон.

avtobus1

Сопственикот на дотраениот двокатен автобус контактирал со Хернандез на социјалните мрежи и ги прашал дали можат да го претворат во стан. Бидејќи ова беше понуда која не беше одбиена, Мени и Хоуп скокнаа во нивниот автобус во септември и заминаа за Калифорнија. Истиот ден кога пристигнаа, почнаа да работат.

Пет недели подоцна, двојката заврши со напорно реновирање, трансформирајќи го автобусот во светла и пространа куќа. Бидејќи сопственикот на автобусот им дал одврзани раце, тие се одлучиле за светло бела позадина со акценти на темно сина и златна боја.

avtobus2

Кога Хернандез за прв пат стапнал во автобусот, тој бил валкан и полн со „детали од минатото на автобусот“, рече парот. Хоуп изјави дека пред да пристигнат не виделе никакви фотографии од внатрешноста на автобусот, па биле „шокирани“ во состојбата на автобусот.

Почетниот шок беше проследен со возбуда: „Веднаш го препознавме потенцијалот и за еден ден имавме точен план“, велат Хоуп и Мени.

Парот решил да го подели автобусот на катови. Во приземјето има кујна, бања и дневна соба. Првиот кат е резервиран за спална соба.

На влезот има шпорет на дрва, скалила и златен лустер. Скалите биле скапани, па морале целосно да ги сменат, а шпоретот на дрва како камин го загрева целиот автобус. Хоуп избрала златен лустер кој се вклопува со останатите златни елементи.

avtobus6

Малку подалеку во приземјето, може да се најдат паралелни клупи, кои ја формираат дневната соба. Автобусот е поделен на простор за спиење горе и простор за живеење на приземје, кој е резервиран за активности како готвење, гледање телевизија и дружење.

Хоуп и Мени рекле дека морале да бидат креативни со распоредот на приземјето поради големиот простор за тркалата. Затоа додале клупи зад кои има кујна со мини фрижидер и шпорет. Всушност, кујната зафаќа најголем дел од приземјето. Две работни површини обезбедуваат до пет метри работен простор заедно со мијалник, шпорет и фрижидер.

На задната страна на автобусот е бањата со мобилен тоалет. Поради отворите на тркалата, Хоуп и Мени биле ограничени со бањата, но златните детали и лажните мермерни плочки направиле тоалетот незабележливо да се вклопи во просторот до кујната.

avtobus3

Во задниот дел од приземјето има клупа, која двојката ја претворила во мало ќоше, кое може да послужи и како кревет.

avtobus5

Горе се две спални соби. Кога се качувате по скалите прво е креветот. Зад неа се наоѓа преграда што ја дели оваа спална соба од главната спална соба. Главната спална соба има брачен кревет, гардеробер и простор за складирање под креветот.

avtobus4

Автобусот не е во функција, па сопственикот планира да го користи како стационарен стан кој ќе остане на имотот на сопственикот, а ќе се користи семејството, пријателите, но можно е и изнајмување.

avtobus7

Двојката се согласила дека реновирањето на двокатниот автобус е еден од најпредизвикувачките проекти што ги направиле досега и дека се горди на својата работа.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top