Насловна / Вести / Научниците развија роботски риби кои ја голтаат микропластиката

Научниците развија роботски риби кои ја голтаат микропластиката

Роботските риби кои „јадат“ микропластика, би можеле еден ден да помогнат во чистењето на загадените океани, тврди тимот кинески научници од Универзитетот Сечуан во југозападна Кина. Тие развиле 1,3 сантиметри долги роботи кои веќе успешно ја отстрануваат микропластиката во плитките води. Целта на кинеските научници е да овозможат собирање на микропластиката во длабоките води и да пружаат информации за анализа за загадувањето на морињата во реално време.

Robot fish sucks up microplastics

ribarobot2

 

Црната роботска риба е мека на допир, а научниците можат да ја контролираат со помош на светло со цел да избегнат да удри во други риби или бродови. Ако случајно биде изедена од друга риба, може да се свари без да направи штета бидејќи е направена од биокомпатибилен полиуретан. Рибата е способна да апсорбира штетни материи дури и кога е оштетена.

ribarobot3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top