Насловна / Вести / Најсериозниот ривал на Tesla со почетна цена од 218.000 евра, доаѓа во Европа

Најсериозниот ривал на Tesla со почетна цена од 218.000 евра, доаѓа во Европа

LUCID AIR, технолошки исклучително напреден електричен автомобил, и една од најубавите лимузини, наскоро доаѓа на европскиот пазар. Премиерата на европско тло ќе биде означена со моделот Air Dream Edition, и тоа за две верзии, Range и Performance.

lucid1

lucid2

Дека станува збор за извонреден автомобил, најдобро зборуваат неговите перформанси. Забрзување до 100 km/h ќе може да се постигне за 2.7 секунди, додека дометот според WLTP му дури 900 km. Познати се и цените. Во Германија моделот стартува со цена од 218.000 евра, додека најповолна е цената во Норвешка – 180.000 евра. До крајот на годината, автомобилот ќе биде достапен и во Хрватска. На 13-ти мај, отворено е и првото претставништво на овој амарикански бренд во Европа, поточно во Минхен.

lucid3

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top