Насловна / Архитектура / Најпознатиот индиски архитект Балкришна Доши почина на 95-годишна возраст

Најпознатиот индиски архитект Балкришна Доши почина на 95-годишна возраст

Архитектот Балкришна Виталдас Доши, добитник на Прицкеровата награда за 2018 година и златниот медал РИБА за 2022 година, почина на 95-годишна возраст во Ахмедабад, Индија, во вторникот, 24 јануари 2023 година, објавија неколку индиски медиуми, вклучително и Architectural Digest India.

Сметан за еден од најпознатите архитекти кои ја обликувале архитектурата на втората најнаселена земја во светот и нејзините соседни региони, Доши во голема мера бил инспириран од делата на Ле Корбизје и Луис Кан, а во своето творештво „го комбинирал пионерскиот модернизам со народниот јазик.“

1

Особено познат по неговите проекти за урбанистичко планирање и социјални станови, како и неговата академска работа како визитинг професор на многу универзитети ширум светот, Балкришна Доши ги проектираше некои од најпознатите градби во Индија за време на неговата 70-годишна кариера.

Длабоко ценење на локалните традиции

Честопати познат како најголемиот индиски архитект, Доши создаде посебна архитектонска филозофија и израз, заснована на модернистичките вредности и локалните традиции, пишува Dezeen во прегледот на неговата плодна работа.

2

неговото архитектонско студио Сангат (Sanghat), Ахмадабад

Тој е првиот индиски архитект кој ја добил наградата Прицкер, во 2018 година, а неговата децениска работа покажала длабоко уважување на традициите на индиската архитектура, клима, локалната култура и занаетчиството, како што објасни Комитетот за чест на RIBA за 2022 година.

Неговата работа опфаќа различни програми и размери, вклучувајќи административни и културни згради, образовни објекти, населби за социјално домување и станбени згради.

4

Институт за индиологија

Некои од овие проекти вклучуваат кампус на школата Шрејас и зграда на архитектонска школа во Ахмедабад, Индискиот институт за менаџмент во Бангалор, социјална станбена населба Аранја за што му беше доделена наградата Ага Кан за архитектура, Меморијалната сала Тагоре, Институт за индологија, Салата Премабхаи и други.

3

станбена зграда во Ахмедабад

Од Ле Корбизје до сопствената пракса

Роден во 1927 година во Пуна, Индија, Доши студирал архитектура на JJ School of Architecture во Бомбај. Помеѓу 1951 и 1954 година, продолжил да работи со Ле Корбизје во Париз, а потоа уште четири години во Индија, надгледувајќи ги проектите во Ахмедабад.

Воспоставил децениска соработка со Луис Кан, која започна со Индискиот институт за менаџмент во Ахмедабад. Во 1956 година, Балкришна Доши основал сопствена пракса Vastushilpa, заедно со уште двајца архитекти.

5

домување со ниски трошоци Aranya

Оддавајќи му почит на големиот архитект, Марта Торн, поранешен извршен директор на наградата за архитектура Прицкер, напиша на својата Фејсбук страница:

„Балкришна Доши е очигледно единствена фигура во панорамата на архитектурата на 20 век. Тој беше архитект кој влијаеше на многу луѓе на различни начини: од неговите дела, пишување, предавање, како ментор и како пример. Работел на различни нивоа, од урбанистичко планирање до индивидуални објекти. Инкорпорирањето на традиционалните занаети прилагодени на нови простори и нови намени се само два примера за интегритетот на Доши во неговиот пристап кон архитектурата“.

Испрати коментар

Scroll To Top