Насловна / Вести / Најневеројатните градини во светот

Најневеројатните градини во светот

Шато де Виландри, Индре и Лоара, Франција

Шато де Виландри

Градините на замокот Виландри од ренесансната ера се богати со органски производи, благодарение на напорите на покојниот Јоаким Карвало и неговата американска сопруга Ен Колман, прабаба и прадедо на сегашниот сопственик, Анри Карвало.

Стоурхед, Вилтшир, Англија

Стоурхед

Пред да биде продадена во 1949 година, куќата Стурхед му припаѓала на семејството Стуртон половина век и била една од најголемите паладиски дворци во Англија. Раскошните околни градини на куќата, кои датираат од средината на 18 век, го прикажуваат традиционалниот англиски пејзажен стил.

Кеукенхоф, Лисе, Холандија

Кеукенхоф

Кеукенхоф се наоѓа во општина Лисе, Холандија, познат и како Градина на Европа. Една од најголемите цветни градини во светот, паркот Кеукенхоф зафаќа површина од 32 хектари, каде годишно се садат приближно седум милиони цвеќиња.

Jardin Exotique, Монако

Jardin Exotique

Егзотичната градина на Монако е изградена во карпа во 1933 година, обезбедувајќи неверојатен панорамски поглед на Монако. Ботаничката градина содржи сукуленти и кактуси од сите региони на светот, како Јужна Америка и Африка.

Куќата на Моне во Живерни, Франција

Куќата на Моне

Уметникот Клод Моне живеел во овој дом од 1883 до 1926 година. Првично наречен House of the Cider-Press, зградата била зголемена од Моне од двете страни, а сега се протега на повеќе од 40 метри.

Quinta da Regaleira, Лисабон, Португалија

Quinta da Regaleira

Една особено спектакуларна градина е градината во Лисабон – 9,8 хектари светско наследство на УНЕСКО. Изградена кон крајот на 19 век од италијанскиот архитект Луиџи Манини, дизајнирана за богатиот бразилско-португалски бизнисмен, Антонио Аугусто Карваљо Монтеиро.

Палатата на Версај, Ил-де-Франс, Франција

Палатата на Версај

Официјалните дизајни во оваа палата вклучуваат извонредни фонтани и канали. Палатата е познато место за светско наследство на УНЕСКО. Годишно, палатата привлекува повеќе од 15.000.000 посетители.

АВТОР: САЊА ВЕЛКАКОВА

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top