Насловна / Арт и дизајн / Наградуваната Memoria Chair од бетонско платно

Наградуваната Memoria Chair од бетонско платно

Наликувајќи на парче ткаенина која е лежерно обвиткана над тенка силуета на стол, Memoria Chair е револуционерен предлог за авангардна столица.

м5_resize

Нејзиниот концепт се заснова на бруталистички принципи на дизајнирање, користејќи бетонска ткаенина за да создаде уникатен дизајн.

Материјалот кој обично се нарекува бетонско платно е флексибилна ткаенина импрегнирана со бетон, која се стврднува кога се хидрира, создавајќи тенок и многу издржлив водоотпорен слој. Техниката на изработка на прототипот се погрижила секоја следна столица да биде единствена во поглед на изгледот, односно преклопувањето на ткаенината.

м6_resize

Memoria Chair, дизајнирана е од Sergio Sesmero и содржи интелектуален и културен наратив, а се темели на принципите на одржливост, функционалност и создавање на нови сензитивни искуства.

Memoria Chair е добитник на Gold A’ Design Award 2021 in Furniture Design.

м1_resize

м7_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top