Насловна / Архитектура / Аголна фасада за подобро осветлување и поглед на градот

Аголна фасада за подобро осветлување и поглед на градот

Станбената кула наречена „One Hundred“ е завршена и е подготвена да ги прими првите станари. Таа е дефинирана со невообичаена форма што ја максимизира дневната светлина и обезбедува поглед на градот и неговата околина. Фасадата е видлива и се карактеризира со аголни делови кои излегуваат однадвор во форма на трње, создавајќи простори на балкон. Оваа висококатница се наоѓа во Сент Луис, Мисури. Проектот припаѓа на поголема серија згради наречена „Solar Carving“, што го прави Студио Ганг.

fasada2

Објектот е дизајниран и изграден со фокус на потребите на неговите идни жители. Се искачува на 115 метри во висина во форма на бодликав лист. Се состои од наредени четири катни делови каде секој е поставен под агол. Ова создава пространа површина што се наоѓа на врвот на секој од овие делови. Една четвртина од становите имаат тераси, како и заедничка површина, додека на врвот има зелен покрив. Целиот дизајн е со цел да се максимизираат неговите карактеристики што го намалуваат вкупното енергетско оптоварување и ја зголемуваат удобноста на корисникот.

fasada1

Секој апартман има дневна соба во еден агол што не само што обезбедува панорамски поглед, туку ја зголемува количината и квалитетот на дневната светлина во просторот. Ова е можно затоа што се инсталирани големи прозорци. Кулата зафаќа површина од околу 48.300 квадратни метри, од кои повеќето се зафатени со станови. Постојат 316 станбени единици, од мали студија до трособни апартмани. Тука има и простории за малопродажба, паркинг, како и објекти како што се конференциска сала, базен, теретана, просторија за игри и деловно лоби. Ентериерот е модерно украсен и опремен со апарати од не’рѓосувачки челик, додека акцентот е ставен на отворениот простор.

fasada

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top