Насловна / Вести / Над 5.000 тони ѓубре на улиците во Париз поради штрајкот (фото)

Над 5.000 тони ѓубре на улиците во Париз поради штрајкот (фото)

На седмиот ден од штрајкот на чистачите на ѓубре, на улиците на Париз има повеќе од 5.000 тони ѓубре, објави во неделата вечер францускиот весник Монд, повикувајќи се на властите на градската општина.

Комуналните работници штрајкуваат како дел од протестот поради пензиската реформа, бидејќи и за нив старосната граница за пензионирање е поместена од 57 на 59 години.

Иако Парижаните се загрижени за насобраното ѓубре и можната појава на стаорци, велат дека го разбираат незадоволството на чистачите на ѓубре бидејќи работат тешка работа.

pr

рп

пр2

пр1

pr000

pr01

pr1

pr2

pr3

pr12

pr0

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top