Насловна / Арт и дизајн / Минијатурен кревет со совршен простор за складирање

Минијатурен кревет со совршен простор за складирање

Oвој мал кревет веќе се нарекува најлукавото парче мебел во 2021 година. Ова е можеби најгенијалниот изум што сме имале можност да го видиме оваа година. Наречен Cobbo, овој мини-кревет нуди прилично интересно и паметно решение за складирање работи, слично на она што го имате над главата додека патувате со авион.

krevet

Кабина на авион е можеби најидеалниот пример за оптимизација на просторот. Секој агол од кабината може да се користи: седиштата се спакувани во ориентација за заштеда на простор, масите се преклопуваат за да заземаат помалку простор, а деловите на главите се користат за складирање на багажот, кој инаку би требало да се чува на подот.

krevet1

Дизајнерот Мајкл Хилгерс одлучил да го пренесе овој утилитарен пристап од авиони во обични домови, давајќи му минималистичка надградба која изгледа многу повеќе визуелно естетски отколку функционално. Благодарение на неговата оригинална идеја, создаден е кревет со исклучително едноставен дизајн, инспириран од нордискиот минимализам.

Ова мултифункционално парче мебел е направено од цврст даб и содржи бели кабини за складирање кои се наоѓаат над удобното место за спиење.

krevet2

Малку конусниот дизајн на креветот има двојна намена: му дава на парчето мебел и визуелна и физичка леснотија, бидејќи кабините над креветот се многу потенки од самиот кревет. Ова му овозможило на дизајнерот да користи тенки дрвени столбови наместо метални, бидејќи кабината над креветот не е премногу тешка.

Тенката кабина, односно полица со четири врати (по две од секоја страна) крие совршено погодно катче за складирање на предмети како што се книги, јоргани, ќебиња и перници. Тоа е паметен начин да се обезбеди складирање без да се натрупува подот, што го прави совршен за помали соби, студентски домови, како и за сите оние луѓе кои едноставно го сакаат минимализмот на секој чекор.

krevet4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top