Насловна / Вести / Melt – единствена колекција на мебел (видео)

Melt – единствена колекција на мебел (видео)

Ако ја следите јапонската архитектонската и дизајнерска сцена, тогаш сигурно знаете за студиото Nendo.

1
Основано од страна на Oki Sato, ова уметничкото студио е ценето име, кога станува збор за необични инсталации, ентериери и производи за нашите домови. Неодамна ја претставија својата колекција на мебел која дефинитивно носи епитет досега единствено и невидено.

6
Наречена Melt, оваа серија мебел која е формирана со гравитација, всушност е резултат на уникатен и комплексен производствен процес. Таа настанала како дело на брендот Nendo во соработка со WonderGlass, а претставува квалитетно дефинирани предмети со единствени облини и детали.

2

Во поголем дел колекцијата се состои од едноставни лачни форми, кои се упарени со рамни панели, како би се формирале елегантни столици, столчиња, маси, клупи, претставувајќи ги маните како дистинктивни детали.

4
Коментирајќи ја оваа соработка, Sato изјавил: „Бев инспириран од работилниците на WonderGlass, начинот на кој работат луѓето и го користат стопениот материјал. Главната идеја беше да се пушти стаклото самостојно да тече со помош на гравитација и самата тежина на стаклото. На тој начин, рабитејќи помалку, постигнавме повеќе, што не е нималку едноставно“.

3
Nendo x WonderGlass Melt колекцијата за прв пат ќе биде претставена на јавноста на IMM Cologne 2019, a потоа ќе дебитира и на саемот Salone del Mobile во април оваа година.

5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top