Насловна / Арт и дизајн / Куќа која се вози на велосипед и се закачува на дрво

Куќа која се вози на велосипед и се закачува на дрво

Нема сомнение дека секој од нас како дете сакал да има куќа од дрво во задниот дел на својот двор.

kuka

Кога се споменува куќа од дрво, првото нешто што ни паѓа на ум е дрвена конструкција удобно поставена меѓу гранките на едно дрво. И што ако е можно да имате куќа од дрво што се прицврстува на велосипед, а со тоа станува мобилна? Комбинацијата од две крајности – дрвена куќа и подвижност, ви носи преносна куќа што може да се постави на дрво по желба.

kuka1

Уникатната креација на оваа куќа наречена Tree Trailer е дело на студент по дизајн на Ајндховенската академија, по име Хенри К.Вејн. Куќата, како никој друг, ви дава можност да застанете, да се одморите и да спиете убаво за време на крстарењето по патиштата. Специјално дизајнирана да биде прицврстена за велосипед или мотор, оваа куќа е вашето идеално решение за ноќевање во дивината.

kuka2

Потребно е едноставно да ја закачите на подебела гранка од дрво и да го користите трупот на дрвото како потпора. Поставена на дрво во оваа форма, му дава сосема ново значење на кампувањето, претворајќи го во вертикално искуство. Пред сè, оваа куќа е единствена по тоа што е направена од рециклирани материјали, претежно дрвени и метални греди.

kuka3

Ако сте некој кој не сака целосно затворени простори, добро е да знаете дека оваа мала куќа од дрво има отвори на страна, како и стаклен прозорец на врвот, што го прави целото искуство помалку клаустрофобично. Внатре, има доволно простор за нормален ритуал на спиење кај возрасните. Покрај тоа, големиот плус на оваа иновација е оној во однос на отсуството на сите суштества што ползат по тревата и сакаат да влегуваат во шатори.

kuka4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top