Насловна / Архитектура / Кампер кој се претвора во двокатна куќа (ВИДЕО)

Кампер кој се претвора во двокатна куќа (ВИДЕО)

Бројни примери на мини куќи ни демонстрираат колку креативно малите простори можат да се оптимизираат и колку тие и понатаму можат да бидат високо функционални. Најновиот на оваа листа е камперот на компанијата Хакс „Оперленд“, кој всушност е револуционерно проширување на приколка. Имено, ова возило се претвора во мала двоспратна куќа која е енергетски независна.

kamper
Овој моќен кампер е всушност скриен мал дом што носи исклучителна удобност. Компактната конструкција може да се транспортира и во камион со рамна платформа, така што ќе можете да го доведете вашиот дом и да го претворите во куќа за одмор каде што сакате.

kamper4
Сепак, многу е интересно кога го користите како куќа за патувања. “Со притискање на копче, кабината ги исфрла ногарките за поддршка за да може камперот да се користи за излети. Кабината е самостојна, а покривот, кој автоматски се повлекува, го открива блокот за спиење “, објаснуваат од тимот.

kamper1
Флексибилниот начин на живот оди рака под рака со поп-ап-дизајн на „Оперленд“ камперот, кој нуди поткровје за спиење, како и долен дел за подготовка на оброци, јадење, релаксирачки и други активности. Триаголен поп-ап покрив го претвора камперот во вашиот мал дом со сите удобности и уреди што ви се потребни за активен одмор.

kamper2
На задниот дел од камперот има мала бања со туш и скалила спроти неа што водат кон горниот дел каде е за спиење кој е осветлен со интересен триаголен кровен прозорец. Инаку, големите прозорци овозможуваат голема количина на светлина да навлезе во внатрешноста на кабината.
Кабината нуди 45-литарски резервоар за вода, заедно со резервоар за отпадни води, а исто така има и бојлер, како и инвертер кој обезбедува основни потреби за греење и ладење. Исто така, кабината има соларни панели кои обезбедуваат енергетска автономија и им овозможуваат на сопствениците да патуваат по патиштата без страв дека ќе останат без електрична енергија.

kamper3
Мини куќата на тркала, исто така, доаѓа со кујна со мијалник, плоча за готвење, како и фрижидер-замрзнувач од 81-литар. Сето ова се напојува од литиум-јонска батерија од 360 часа.
Идејата беше да им се овозможи на луѓето да се чувствуваат како дома во камперите, но и да можат да уживаат во слободата.

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top