Насловна / Арт и дизајн / Јахта како одраз на вистинска декаденција

Јахта како одраз на вистинска декаденција

Италијанското студио за дизајн, Robert Curto Design, го претстави својот нов концепт – јахтата Sunrise долга 135 метри, креирана во соработка со SuperYachtsMonaco.

4_resize

Овој нов проект ја подигнува границата на квалитетот на гигајахти ширум светот. Иако само во фаза на концепт, барем засега, бродот го доби името Sunrise заради начинот на кој страните се навалуваа кон водата, како заоѓањето на сонцето на крајот од денот.

1_resize

Проектот Sunrise е всушност долга, ниска и витка јахта, способна да развие максимална брзина од 24 јазли. Roberto Kurto ја дизајнирал имајќи во предвид идиличната атмосфера на островско одморалиште. Самиот брод е доста простран, така што содржи хелиодром, огромна гаража, астрономска опсерваторија, два базена, огромна кабина за сопствениците со приватна теретана, канцеларија, отворен/затворен базен, теретана за гости, кино и две трпезарии. Може да прими до 22 гости и екипаж од 49 члена.

8_resize

9_resize

Внатрешноста на јахтата е раскошно осмислена со единаесет кабини и изобилство природна светлина благодарение на прозорците од подот до таванот. Елегантниот брод е исто така опремен со интересни акцентирани детали и пространа палуба за сончање. Според студиото за дизајн, оваа јахта е „визионерски проект, со пространи палуби и отворен ентериер, штом ќе ја допре водата, станува едно со морето“.

6_resize

7_resize

11_resize

2_resize

3_resize

12_resize

5_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top