Насловна / Вести / Идејата за оваа прекрасна градина сè уште живее и напредува

Идејата за оваа прекрасна градина сè уште живее и напредува

Butchart Gardens e група цветни градини во Канада (Британска Колумбија, во близина на градот Викторија на островот Ванкувер). Градините примаат над милион посетители секоја година и назначени се за Национално историско место на Канада.

gradina1

Територијата на неколку десетици илјади хектари е целосно прекриена со миризливи градини, а кривулестите патеки водат до различни агли на ова вештачко чудо на дизајнот на пејзажот и насекаде може да се ужива во погледот на прекрасните цвеќиња, елегантните фонтани, прекрасните тревници и нежниот шум на потоците.

Основата на овој сјај на природни бои е поставена на почетокот на 20 век од Robert Pim Butchart и неговата сопруга Jenny. Овој брачен пар се пресели во градот Викторија поради работата на Robert за производство на цемент, бидејќи резерви на вар беа пронајдени во близина, и наскоро тука започнала да работи неговата фабрика за цемент.

gradina6

Брачниот пар, изградил куќа за себе, но кога неколку години подоцна варовникот се исцрпил, Jenny Butchart се одлучила за храбар потег – да формира прекрасна градина на местото на поранешниот каменолом. Биле донесени тони плодна почва, дното на каменоломот било израмнето и наскоро е засадена градина. Во 1907 година Robert Butchart се запознал со дизајнерот на пејзажи, Јапонецот Isaburo Kishida од Јокохама, кој сакал да изгради градини за својот син. Butchart бил инспириран од идејата за градина, го ангажирал Kishida и не дозволил да ја напушти Канада до 1912 година, кога како резултат на оваа соработка, се родил неверојатно убав парк наречен Јапонски.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Но овој пар не сопрел тука. Во 1926 година, тие ги замениле своите тениски игралишта со италијанска градина, а во 1929 година ја замениле својата зеленчукова градина за кујната со голема градина со рози по дизајн на Butler Sturtevant од Сиетл. Samuel Maclure, кој бил консултант во Butchart Gardens, ја отсликува естетиката на Англиското движење за уметност и занаети.

Помагајќи ѝ на својата сопругата во уредувањето на градината, Robert Butchart од своите патувања носел птици од целиот свет. Благодарение на тоа, разни видови патки се појавиле во Ѕвезденото Езеро, пауните почнале да шетаат по предниот тревник, а папагалите се населиле во куќата. Robert Butchart изградил повеќе сложени куќички за птици, а исто така тренирал и гулаби.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Гласините за прекрасните градини наскоро ги преминале границите на Канада, секоја година до 50 илјади и повеќе луѓе доаѓале да ги видат неверојатните пејзажи.

Одржувањето и понатамошниот развој на градините на Robert и Jenny Butchart го продолжиле нивниот внук Jan Ross и неговата сопруга Ann Lee Ro. Во конзерваториумот, кој станал ресторан, тие отвориле кафе-бар и продавница за сувенири каде што може да се купат и семиња.

Во 1964 година, во градините Butchart се појавила нова атракција – прекрасната фонтана Рос, која сите гости сакаат да ја видат.

gradina3

Уникатната градина со рози е заштитен знак на Butchart Gardens. Се простира на површина од 22 хектари и во неа растат над сто вдовици чајни рози, повеќе од 50 видови рози флорибунда и многу други видови рози.

Членовите на семејството Butchart настојувале да донесат оригинални скулптури од нивните патувања низ светот, кои станале нова декорација на градините.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Butchart Gardens веќе ја прославија својата стогодишнина (2004), одбележана со подигање два темни столба. Канадската влада ги прогласи градините за историски споменик на земјата.

Идејата на Robert и Jenny Butchart живее и напредува во буквална смисла, а денес со градините најмногу се занимава Robin Lee Clark, правнука на основачите на градината.

gradina2

gradina

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top