Насловна / Архитектура / Холивудскиот свет овековечен преку архитектурата на Ренцо Пиано

Холивудскиот свет овековечен преку архитектурата на Ренцо Пиано

Во срцето на Лос Анџелес, на раскрсницата на булеварот Вилшир и авенијата Ферфакс, Музејот на филмската Академија е најголемиот музеј на подвижни слики во светот, чија изградба се одложуваше со децении поради различни проблеми, а проектот го потпишува студиото на Ренцо Пиано.

1_resize

Сместен на познатата „Miracle Mile“, музејот ја чувува и вдахнува нов живот на поранешната стоковна куќа „May“, изградена во 1939 година, која денес го носи името Saban Building по нејзините донатори, филантропската двојка Шерил и Хаим Сабан.

2_resize

8_resize

НОВА САЛА СО 1.000 МЕСТА

Славејќи ја својата историја и предвидувајќи нови можности, додатоците на зградата кои датираат од 1946 година се отстранети и заменети со сферична зграда во која се наоѓаат театарот David Geffen Theater со 1.000 места за седење и Терасата на семејството Долби со поглед на Холивуд.

13_resize

Градот на филмот доби и простор во кој се изложени милиони фотографии, стотици илјади филмови и постери, цртежи за изработка на костими, но и реквизити кои се користени во култните филмски продукции, како што се чевлите што ги носеше Дороти Гејл во филмот „Волшебникот од Оз“.

9_resize

Во музејот на Академијата, која го организира доделувањето на Оскарите, има и предмети кои се користени при креирање на разни филмски остварувања, како што е машината за пишување на Џозеф Стефано на која е напишано сценариото за класикот „Психо“ на Хичкок.

11_resize

Ревитализираниот кампус има повеќе од 4.645 квадратни метри галериски простор, две кино сали, најсовремени проектни простори, отворен плоштад, тераса на покривот, студио за активно образование, ресторан и продавница.

12_resize

ИМАГИНАРНО ПАТУВАЊЕ НИЗ ПРОСТОРОТ И ВРЕМЕТО

„Музејот на Академијата ни дава можност да го почитуваме минатото додека создаваме зграда за иднината – всушност, можност за многу иднини. Историската зграда Сабан е прекрасен пример за модерен стил, кој го чува начинот на кој луѓето ја замислувале иднината во 1939 година“, изјави Ренцо Пиано за ArchDaily.

6_resize

5_resize

„Новата структура, Sphere Building, има облик кој изгледа како да се подигнува од земјата во вечно, имагинарно патување низ просторот и времето кое минува. Поврзувајќи ги овие две искуства создаваме нешто што само по себе е како филм. Одите од секвенца до секвенца, од изложбени галерии до кино и тераса, при што сè се спојува во едно искуство“, додаде Пијано.

16_resize 15_resize C:UsersscasarottoDocumentsAMP_MU02_A5_Central_scasarotto.pdf C:UserskjoyceDocumentsAMP_MU02_A5_kjoyce.pdf

C:UsersscasarottoDocumentsAMP_MU02_A5_scasarotto.pdf 19_resize 20_resize_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top