Насловна / Арт и дизајн / Ѓердан во чест на стогодишнината на Bentley Motors

Ѓердан во чест на стогодишнината на Bentley Motors

Bentley Motors и Heinz Mayer, реномирана фамилијарна јувелирница, се споиле за да ја прослават стогодишнината на славниот брендот со дијамантски ѓердан на кој има неверојатен драг камен кој потекнува од Африка.

ди2
Јувелирското парче е претставено на семот во Бахреин, 2019 Jewelry Arabia. Осмислен е од дизајнерот на Bentley, Крис Кук. Ѓерданот содржи златна и платинеста поставка со жолт дијаман во форма на круша од 20.08 карати, кој својата необична боја ја должи на молекули на нитроген во својот состав. Дизајнот е инспириран од крилјата на Bentley, а каменот е сместен во колевка направена од 18-каратно жолто злато, која дополнително е декорирана со 56 природни дијаманти и ласерски гравирани детали.

ди1
Коментирајќи го славеничкиот ѓердан, Кук изјавил: „Соработката помеѓу Heinz Mayer и Bentley Motors претставува врв на рачно изработен квалитет и дизајн. За нашата стогодишнина креиравме уникатно парче накит инспирирано од EXP 100 GT. Централното парче во нашиот концепт на автомобили е елегантна визуелизација на корисничката контактна точка со возилото. Со ова парче накит сакавме да го претставиме токму тоа“.

di3

EXP 100 GT

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top