Насловна / Арт и дизајн / Есенски трендови за организирање на домашната библиотека

Есенски трендови за организирање на домашната библиотека

Ако се успее да се искомбинира прекрасен изглед со функционалност, дефинитивно ќе се создаде совршена средина во декорацијата на домот, а тоа важи и за библиотеката.

Тоа е место во куќата што функционира и како простор за складирање и како бонус елемент во декорацијата, особено ако се наоѓа на едно од местата каде што се поминува многу време во текот на денот.

Со само неколку потези може да се додаде домашна димензија, практичност и многу стил во украсувањето на библиотеката.

biblioteka

Изберете ги вашите омилени бои

Важно е да постои хармонија во крајниот резултат. Треба да се одделат книгите со кои сакате да ги декорирате полиците во библиотеката и тие да се усогласат. Врвот на книгите треба да е во иста рамнина, и ако тоа не е можно, тогаш може да се постават хоризонтално, едно врз друго. И последно, но не и најмалку важно, треба да се обрне внимание на боите. Ќе бидете изненадени од конечниот резултат!

biblioteka1

Вклучете ги допирите на уметноста

Уметничките елементи сигурно не можат да избегаат од просторот во кој се наоѓа библиотеката. Додадете преголема слика која ќе создаде дополнителна димензија, додека тоа ќе биде допир што сигурно не се гледа толку често. Исто така, создадете атмосфера со поставување удобна фотелја, како и вештачки извори на светлина, како што се столни ламби што емитуваат топла светлина. Тоа ќе биде совршено место за читање на вашите омилени книги во текот на есенските месеци.

biblioteka2

Монохроматска библиотека

Кога украсувате библиотека, можете да изберете да се префрлите на одредена палета на бои. Како основа може да се избере сина и други слични нијанси, кои се многу модерни оваа есен и да се наполни библиотеката со еднобојни книги, албуми или списанија. Подобро е да се комбинираат интензивни тонови со понеутрални, како бела, црна, па дури и кафена, кои уникатно се совпаѓаат со сината боја.

biblioteka3

Употребувајте кутии за складирање

Не е пријатно кога гледаме библиотеки кои не се добро организирани и кои се карактеризираат со неред. Ако сакате да складирате многу ваши лични работи, тогаш добро е да ги наполните полиците на вашата библиотека со кутии што ќе го „сокријат“ нередот. Постојат многу предлози за стил на кои вреди да се фокусирате, а кои можете да ги комбинирате со дополнителни украси, како вазни со цвеќиња, свеќници и секако вашите книги.

biblioteka4

Додајте растенија

Растенијата се додаток што вашиот дом не треба да го пропушти, па затоа вреди да го вклучите дури и на полиците на вашата библиотека. На овој начин, ќе дадете димензија, но и чувство на виталност, која може хармонично да се усогласи со вашите книги, но и со други декоративни елементи. Всушност, интересна идеја е да ја опкружите библиотеката со растенија, што сигурно ќе го претвори ова место во еден од посебните и имагинативни делови од вашиот дом.

biblioteka5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top